Υγεία & Διατροφή

Ο Ντεπάι «λύτρωσε» την Ατλέτικο, 2-1 τη Βαγιεκάνο – Galaksias Portal News

Ο Μέμφις Ντεπάι «λύτρωσε» την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μετροπολιτάνο». Με γκολ του Ολλανδού στράικερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Ράγιο Βαγεκάνο και παρέμεινε στην 3η θέση της LaLiga, ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα.

Παρότι προηγήθηκε στο 35΄ με τον Ρεϊνίλντο, η Ατλέτικο δεν κατάφερε να «κλειδώσει» το παιχνίδι με δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα πριν το τέλος του πρώτου μέρους να έρθει η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους με το τέρμα του Γκαρθία στο 42΄.

Το γκολ του Ντεπάι στο 81΄ δε μέτρησε καθώς μετά την εξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρχε οφσάιντ, παρ΄ όλα αυτά ο διεθνής φορ των «οράνιε» χτύπησε στο 90΄+1 μετά από ασίστ του Γκριεζμάν.

Μετά από τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς, την απώλεια του σούπερ καπ, τον αποκλεισμό στο κύπελλο και την πρόσφατη ανακοίνωση της αποχώρησης του Τσάβι μετά τη λήξη της περιόδου, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες.

Με το γκολ του Βίτορ Ρόκε στο 63΄ οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 1-0 της Οσασούνα σε εξ αναβολής αναμέτρησης της 20ής αγωνιστικής της La Liga και διατήρησαν το πλεονέκτημα που έχουν για την έξοδο στο Champions League έναντι των υπόλοιπων διεκδικητών της τετράδας, ενώ παράλληλα η νίκη αυτή θα τους βοηθήσει και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ηττηθεί και στο Σούπερ Καπ με 2-0 από τη Μπάρτσα, αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 67΄ λόγω της αποβολής του Γκαρθία.