ΕνημέρωσηΟικονομία

Στην κορυφή η Ρεάλ, 3-2 την Αλμερία – Galaksias Portal News

Με μία τεράστια ανατροπή και σκοράροντας το γκολ της νίκης στο 90΄+9, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 της ουραγού, Αλμερία, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της LaLiga. Αποτέλεσμα, που έφερε τους «μερένχες» και πάλι στην κορυφή, όπου θα έχει την ευκαιρία αργότερα να επιστρέψει η Τζιρόνα, ωστόσο, η «βασίλισσα» έχει ματς λιγότερο και κρατά την κατάσταση στα χέρια της.

Το 10-0 της Ρεάλ επί της Αλμερία σε όσα παιχνίδια έχουν δώσει στο «Μπερναμπέου» αυτή την φορά δεν ήρθε καθόλου εύκολα για το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι. Η Αλμερία, που δεν έχει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, «πάγωσε» τους Μαδριλένους στο πρώτο ημίχρονο μπαίνοντας στ΄ αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0!

Το γήπεδο «κατηφόρισε» στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες της Ρεάλ να ισοφαρίζουν γρήγορα (67΄) και στο 9ο από τα 11 λεπτά των καθυστερήσεων να βρίσκουν το γκολ της νίκης με τον Καρβαλιάλ. Με αυτό οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας άφησαν πίσω τους τον πρόσφατο αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Ατλέτικο και, πλέον, θα κοιτάξουν να επιστρέψουν στο «θρόνο» του πρωταθλήματος ανακτώντας τα σκήπτρα από την Μπαρτσελόνα.

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της η Αλμερία, αλλά δε γλίτωσε την 10η σερί εκτός έδρας ήττα, αν και στις επτά από αυτές έχει καταφέρει να σκοράρει.

Η 21η αγωνιστική:

Αλαβές-Κάντιθ 1-0 (51΄ πέν. Ριόχα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2 (35΄ Μολέιρο, 83΄ Χαβιέρ Μουνόζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1 (45+1΄ Σέρλοτ – 90+1΄ Γιαμπρές)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (61΄ Ντούρο)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1 (11΄ Μέντες)

Οσασούνα-Χετάφε 3-2 (9΄ Ραούλ Γκαρσία, 31΄ Μουνιόζ, 80΄ Αρέσο – 64΄ Μαγιοράλ, 68΄ Μακσίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2 (56΄ Μπέλινγχαμ, 67΄ Βινίσιους, 90΄+9 Καρβαλιάλ – 1΄ Ραμαζανί, 43΄ Γκονζάλεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 19:30

Τζιρόνα-Σεβίλλη 22:00