ΕνημέρωσηΤεχνολογία

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Χετάφε, 2-0 τη Γρανάδα – Galaksias Portal News

Μετά από τρεις αγωνιστικές μακριά από τις νίκες (δύο ήττες και μία ισοπαλία), η Χετάφε επέστρεψε στα «τρίποντα» επικρατώντας στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης με 2-0 της Γρανάδα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της LaLiga

Με το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκού, εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου από την καλοκαιρινή περίοδο, Νεμάνια Μακσίμοβιτς, και πάλι στο αρχικό σχήμα (έπαιξε σε όλο το ματς), η Χετάφε επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη της από το πρώτο 45λεπτο, σκοράροντας δύο φορές και φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση επί της προτελευταίας της βαθμολογίας, Γρανάδα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς στο 59΄, όταν κέρδισαν πέναλτι το οποίο δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Ουζούνι.

Ως εκ τούτου η Γρανάδα εξακολουθεί μακριά από την έδρα της ν΄ αγνοεί τη νίκη και στα 11 ματς που έχει δώσει, συμπληρώνοντας με την αποψινή 10 ήττες (έχει μία μόλις ισοπαλία με 3-3 στο «σπίτι» της ουραγού Αλμερία), ενώ επίσης στις 7 από τις 8 πιο πρόσφατες ήττες της δεν κατάφερε να σκοράρει!

Η 22η αγωνιστική:

Αλμερία-Αλαβές 0-3 (10΄, 88΄ Ομοροντιόν, 52΄ πέν. Ριόχα)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (53′ Μουνιόθ-65′ Βινίσιους Τζ., 84′ Τσουαμενί)

Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-5 (60′ Γκιντογάν, 68′ Πέδρι, 71′ αυτ. Μπαγί – 41′ Μορένο, 54′ Ακομάς, 84′ Γκέντες, 90+9′ Σέρλοτ, 90+12′ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Μπέτις 0-1 (45΄ + 2΄ Αλτιμίρα)

Θέλτα-Τζιρόνα 0-1 (20′ Πόρτου)

Κάντιθ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σεβίλλη-Οσασούνα 1-1 (24΄ Ρομέρο Μπερνάλ – 55΄ Μπούντιμιρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 2-0 (45+5′ Λίνο, 57′ Ντεπάι)

Χετάφε-Γρανάδα 2-0 (21΄ Γκρίνγουντ, 36΄ Μαγιοράλ)