ΕνημέρωσηΟικονομία

«Αφεντικό» για το Champions League η Τότεναμ – Galaksias Portal News

Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε την «γκέλα» της Αστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ (3-3 με την Μπρέντφορντ) και με το 3-1 επί της Νότιγχαμ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Premier League, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τους «χωριάτες», μετά την ολοκλήρωση της 32ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το «τρίποντο» στους Λονδρέζους προήλθε από την άμυνα! Δύο παίκτες που παίζουν σε αυτή, ο 22χρονος Ολλανδός, Μίκι Φαν ντε Φεν και ο 24χρονος Ισπανός, Πόρο, μετέτρεψαν το «εύθραυστο» 1-1 του πρώτου μέρους στο τελικό 3-1, σε διάστημα πέντε λεπτών πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Λίγα 24ωρα μετά το «θρίλερ» με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη νίκη που πήρε στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων (4-3), η Τσέλσι επέστρεψε… στην κανονικότητα, μένοντας στο 2-2 με την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Παρότι η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, οι «λεπίδες» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 90΄+3 με τον ΜακΜπέρνι. Ωστόσο, το αποτέλεσμα αυτό δεν ήταν αυτό που θα ήθελαν οι γηπεδούχοι, καθώς εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα μόνο με συνεχείς νίκες θα μπορέσουν να διατηρήσουν «ζωντανές» τις ελπίδες τους για παραμονή.

Η Λίβερπουλ νωρίτερα κατάφερε να σταθεί όρθια στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-2), στο «Όλντ Τράφορντ» και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κόκκινοι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν την τέταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, προκειμένου να διατηρήσουν το προβάδισμα σε σχέση με τους άλλους δύο διεκδικητές του τίτλου.

Και η ισοπαλία όμως είναι ένα καλό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ωστόσο οι «ρεντς» απέκτησαν «συγκάτοικο» στην κορυφή της βαθμολογίας την Άρσεναλ, η οποία είναι τυπικά πρωτοπόρος, καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων από τη Λίβερπουλ (+48 έναντι +44).

Το σημερινό ντέρμπι με τους «κόκκινους διαβόλους» ήταν το πρώτο δύσκολο ματς για τη Λίβερπουλ, καθώς την Πέμπτη (11/04) έχει να δώσει και το πρώτο παιχνίδι με την Αταλάντα για την προημιτελική φάση του Europa League.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν τους γηπεδούχους και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λουίς Ντίας στο 23ο λεπτό, έχοντας την υπεροχή και τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α’ μέρους.

Στην επανάληψη όμως η Γιουνάιτεντ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και πίεσε ψηλά τη Λίβερπουλ. Κατάφερε μάλιστα γρήγορα να ισοφαρίσει με τον Φερνάντες (50′) και με ενισχυμένη ψυχολογία συνέχισε να πιέζει και στο 67ο λεπτό ο Μέινου κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέσει την αντίπαλη εστία. Η πίεση καρποφόρησε στο 84ο λεπτό με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 2-4 (3′ Ματετά, 86′ Εντουάρ-13′, 70′ Ντε Μπρόινε, 47′ Λιούις, 66′ Χάαλαντ)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 3-3 (39′, 80′ Γουότκινς, 46′ Ρότζερς-59′ Ζάνκα, 61′ Μπεμό, 68′ Γουϊσά)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0 (45’+ Κάλβερτ-Λιούιν)

Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-1 (82′ Γκιμαράες)

Λούτον-Μπόρνμουθ 2-1 (73′ Κλαρκ, 90’+ Μόρις-52′ Ταβερνίερ)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 1-2 (33′ πεν. Σαράμπια-72′ πεν. Πακετά, 84′ Γουόρντ-Πράουζ)

Μπράιτον-Άρσεναλ 0-3 (33΄ πεν. Σάκα, 62΄ Χάβερτς, 86΄ Τροσάρ)

Μάντσεστερ Γ.-Λίβερπουλ 2-2 (50′ Φερνάντες, 67′ Μέινου-23′ Ντίας, 84′ πεν. Σαλάχ)

Σέφιλντ Γιουν.-Τσέλσι 2-2 (32′ Μπόγκλ, 90΄+3 ΜακΜπέρνι – 11′ Σίλβα, 66′ Μαντουέκε)

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (15′ αυτ. Μουρίγιο, 53΄ Φαν ντε Φεν, 58΄ Πόρο – 27΄ Γουντ)