Πήρε νίκη και ισοβαθμία και βλέπει τετράδα στην Euroleague – Galaksias Portal News

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε διπλή νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της ιταλικής ομάδας με 74-69, την έπιασε στη βαθμολογία (17-11) και πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού κάλυψε τη διαφορά των δύο πόντων που είχε ηττηθεί στην Μπολόνια.

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον Τόμας Γουόκαπ, τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ο τρομερός Ολυμπιακός έδειξε… τα δόντια του και στη Βίρτους Μπολόνια, την έλιωσε με την άμυνα του στο δεύτερο μέρος και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη, καλύπτοντας στο τέλος και τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι στην Ιταλία.

Η σκληροτράχηλη ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο 17-11 και συνεχίζει να κυνηγάει με αξιώσεις την τετράδα που χαρίζει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής (14/3) με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα.

Στο 17-11 έπεσε η Βίρτους που πλέον πιέζεται και για την εξάδα καθώς η Φενέρμπαχτσε πέρασε από τη Μαδρίτη και είναι μαζί με τους Ιταλούς και με τον Ολυμπιακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Παπανικολάου, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Κάναν με 12 πόντους, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε και ο Φαλ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

Ο Σενγκέλια ήταν ο μοναδικός που έκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό, έχοντας 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Βίρτους Μπολόνια ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς στο +9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός εξαφάνισε τη Βίρτους από το παρκέ, έκρυψε τελείως το καλάθι στους Ιταλούς και τους ποδοπάτησε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 20-5!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση το προβάδισμα του και με όπλο την άμυνα, έφτασε στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/29 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 18/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ

To άρθρο Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 74-69: Πήρε νίκη και ισοβαθμία και βλέπει τετράδα στην Euroleague δημοσιεύτηκε στο NewsIT .