ΕνημέρωσηΠολιτική

Ο Μπέρι κράτησε «ζωντανή» τη Λούτον, 1-1 με την Φόρεστ – Galaksias Portal News

Η… κουτσουρεμένη 29η αγωνιστική της Premier League (σ.σ. λόγω των υποχρεώσεων έξι ομάδων στο Κύπελλο), ξεκίνησε με δύο παιχνίδια εκ των οποίων το ένα ήταν «τελικός» στη μάχη της παραμονής. Η Μπέρνλι πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Μπρέντφορντ με 2-1, ενώ στο φινάλε η Λούτον έσωσε την παρτίδα με τη Νότιγχαμ (1-1), με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε πάρα πολύ δύσκολη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Η αποβολή του Σέρχιο Ρεγκιλόν στο 9΄ (υπέπεσε σε πέναλτι), σε συνδυασμό με το άνοιγμα του σκορ από την Μπέρνλι, έφερε τη νίκη για τους γηπεδούχους με 2-0 και ταυτόχρονα το δικαίωμα που έχουν στο… όνειρο της παραμονής στα «σαλόνια» της Premier League.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Μόλις την 2η νίκη στο «Ταρφ Μουρ» πανηγύρισαν σήμερα οι «κλάρετς», μετά από 11 ήττες και 2 ισοπαλίες εκεί, απέναντι σε μία ομάδα που εάν συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό (μία νίκη στα τελευταία 9 παιχνίδια) θ΄ αντιμετωπίσει ακόμη σοβαρότερα προβλήματα σχετικά με το μέλλον της στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία.

Η απίστευτη ήττα που γνώρισε μεσοβδόμαδα η Λούτον στο εξ αναβολής ματς με την Μπόρνμουθ με 4-3, ενώ προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, φαίνεται πως επηρέασε αρνητικά την ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς. Έστω κι έτσι, όμως, η «χρυσή» αλλαγή του προπονητή των γηπεδούχων, Λουκ Μπέρι, «σημάδεψε» το ματς με το γκολ ισοφάρισης που πέτυχε στο 90΄, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η Φόρεστ έχει το προβάδισμα του +3 από τη σημερινή της αντίπαλο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.