ΑθλητικάΕνημέρωση

Οι 2710 ημέρες που πέρασαν με απώλεια νίκης μετά από 2-0 και οι οκτώ χαμένοι βαθμοί με γκολ μετά το 85′ – Galaksias Portal News

Η ΑΕΚ πήρε ένα μεγάλο “σοκ” μέσα στην OPAP Arena από τον ΠΑΟΚ (2-2), γνωρίζοντας την ισοφάριση στο 89′ και δεχόμενη ένα σημαντικό “χτύπημα”, στη φετινή της προσπάθεια για το repeat στη Super League.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται του ΠΑΟΚ με 2-0, για 89′ λεπτά είχε βρεθεί και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Super League, αλλά ο Ντεσπότοφ διαμόρφωσε στο 89′ το τελικό 2-2 και κράτησε στην κορυφή το “δικέφαλο του Βορρά”.

Τέτοια… γκέλα (να προηγηθεί δηλαδή με 2-0 μέσα στην έδρα της και τελικά να πάρει την ισοπαλία), η ΑΕΚ είχε να κάνει πολλά χρόνια! 7 χρόνια, 5 μήνες και 2 μέρες πιο συγκεκριμένα, ή αν προτιμάτε 2.710 μέρες.

Η προηγούμενη φορά ήταν στις 5 Νοεμβρίου του 2016, στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί του Ατρομήτου με γκολ των Μάνταλου (2’) και Πατίτο Ροντρίγκες (60’) για να ισοφαριστεί από τα τέρματα των Άντονι λε Ταλέκ (71’) και Χαβιέρ Ούμπιδες (75’).

Για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85′. Η αρχή της συγκεκριμένης “μαύρης λίστας” παιχνιδιών έγινε την 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, με τον Βαφέα να σκοράρει στο 85’ και να κάνει το Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1.

Στις 21 Δεκεμβρίου (15η αγωνιστική), η ΑΕΚ δέχτηκε μια νέα ψυχρολουσία, αυτή τη φορά από τον Πανσερραϊκό (2-2) με τον Θυμιάνη να ισοφαρίζει στο 94’.

Πριν το χθεσινό (07.04) εντός έδρας 2-2 με τον ΠΑΟΚ, είχαμε το εκτός έδρας 1-1 με τους Θεσσαλονικείς -στις 11 Φεβρουαρίου 2024 (22η αγωνιστική)- με την κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ να της στερεί τη νίκη στην Τούμπα.

To άρθρο ΑΕΚ: Οι 2710 ημέρες που πέρασαν με απώλεια νίκης μετά από 2-0 και οι οκτώ χαμένοι βαθμοί με γκολ μετά το 85′ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .