Πικρή ήττα (85-72) από την Εφές για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία – Galaksias.com

Αποτέλεσμα που πιθανό να κοστίσει στους «ερυθρόλευκους»…

Το σερί των έξι διαδοχικών νικών και η πορεία προς την τετράδα, διεκόπη στην Πόλη για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 85-72 από την Αναντολού Εφές, για την 30ή αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 18-12. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα, που μέτρησε 14/27 τρίποντα, ανέβηκε στο 13-17 και συνεχίζει να κάνει όνειρα για play in.

Με Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε τον Τίμπορ Πλάις να γράφει το 9-0 στο 2′ με 3/3 τρίποντα και πήρε το πρώτο του timeout μετά από τέσσερα λεπτά. Οι Τούρκοι, με τον Λάρκιν να παίρνει φωτιά από την περιφέρεια, πήγαν στο +12 (22-10) στο έβδομο λεπτό, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και τα κλεψίματα του Γουόκαπ οδήγησαν στο τρίποντο του Πίτερς για το 24-18 και σε κάρφωμα του Φαλ στην επόμενη φάση προς το φινάλε της περιόδου.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν τη δεύτερη με Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πετρούσεβ, Ράιτ κι ο Αμερικανός ψηλός μπήκε στο ματς με δύο καρφώματα και απίθανα δύσκολο δίποντο για το 28-27 που ισορρόπησε τον αγώνα. Όχι όμως για πολύ, καθώς ο Ολυμπιακός κόλλησε στο σκοράρισμα, μέχρι ο Λαρεντζάκης να βάλει τρίποντο από το κέντρο και ο Γουίλιαμς-Γκος άλλο ένα από τη γωνία για το 38-33 στο 16′. Και πάλι όμως η Αναντολού βρήκε σουτ, ήταν αποτελεσματική και στο ημίχρονο είχε διψήφιο προβάδισμα χάρη στα εκπληκτικά ποσοστά της από την περιφέρεια (10/14 τρίποντα).

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το δεύτερο μέρος με τον Παπανικολάου αντί του Μπραζντέικις, όμως και πάλι η Αναντολού Εφές είχε εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα και μάλιστα σε σουτ υπό πίεση. Ο Λάρκιν έγραψε το 55-42 στο 23′, οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 0-7, ο Πίτερς σκόραρε κατά ριπάς, ο Κέιναν έβαλε τρίποντο για το 62-61 στο 29′ και το ματς έκλεισε μέσα σε λίγα λεπτά ενώ όλα έδειχναν εναντίον του Ολυμπιακού.

Σε αυτό το κρίσιμο σημείο, προς το τέλος της τρίτης και στις αρχές της τέταρτης, η Εφές απάντησε με σερί 8-0. Πήγε ξανά στο +9, με τον Κέιναν να σκοράρει για το 73-66, αλλά και με τον Μπομπουά να απαντάει για το νέο διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του. Και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν, με τον Ράιτ να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ και τον Μπαρτζώκα με τεχνική ποινή στην ίδια φάση.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Αναντολού, αφού σημείωσε 15 πόντους (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές) με 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Γουίλ Κλάιμπερν με 14 και Τίμπορ Πλάις με 13, τη στιγμή που από το στρατόπεδο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους, ενώ επίσης διψήφιοι ήταν οι Μουστάφα Φαλ και Κώστας Παπανικολάου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72

Αναντολού Εφές (Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 15 (3), Μπομπουά 11 (1), Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 14 (2), Τόμπσον 3 (1), Πλάις 9 (3), Όλατς, Οσμάνι 5 (1), Οτούρου 3, Γουίλις 13 (3), Τζόουνς 2

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Γουίλιαμς-Γκος 3 (1), Ράιτ 6, Κάναν 11 (3), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 14, Παπανικολάου 12 (2), Μπραζντέικις, Πίτερς 19 (3), Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ