Κόσμος

Διπλό πρόκρισης της Φενερμπαχτσέ στο Βέλγιο, νίκη με… buzzer-beater η Φιορεντίνα – Galaksias.com

Το εμφατικό διπλό της Φενερμπαχτσέ στο Βέλγιο (3-0 τη Σεντ Ζιλουάζ) και η συγκλονιστική ανατροπή της Φιορεντίνα, που νίκησε με 4-3 τη Μακάμπι Χάιφα στην «Bozsik Arena» της Βουδαπέστης, «σημάδεψαν» το δεύτερο… πιάτο των πρώτων αγώνων για τους «16» του Europa Conference League.

Η «Φενέρ» ήταν απόλυτο… αφεντικό στο «Lotto Park» του Άντερλεχτ στον αγώνα με τη Σεντ Ζιλουάζ, παίρνοντας από το 20ό λεπτό το προβάδισμα με το γκολ του Μπατσουαγί. Οι Βέλγοι δεν έδειξαν ικανοί για να χτυπήσουν την τουρκική ομάδα, η οποία βρήκε άλλα δύο γκολ στο στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Οστερβόλντε (84′) και Τάντιτς (90’+3′ πέναλτι), «κλειδώνοντας» την πρόκριση για τα προημιτελικά απ’ τον πρώτο αγώνα.

Ισχυρό προβάδισμα με… buzzer beater γκολ του Μπαράκ στο 90’+5′ πήρε και η Φιορεντίνα, που νίκησε τη Μακάμπι Χάιφα με 4-3 στη Βουδαπέστη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν τρεις φορές με τους Σεκ (12′), Κίντα (29′), Χαλαϊλί (67′), όμως οι «βιόλα» έβρισκαν διαρκώς… απαντήσεις. Οι Ενζολά (2′), Μπελτράν (59′) και Μαντραγκόρα (79′) σημείωσαν τα γκολ ισοφάρισης των Ιταλών, πριν απ’ το τελικό «χτύπημα» του Μπαράκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στη φάση των «16» του Europa Conference League:

Άγιαξ (Ολλανδία)-Άστον Βίλα (Αγγλία) 0-0

Μόλντε (Νορβηγία)-Μπριζ (Βελγιο) 2-1

(43΄ Στέβενικ, 90΄+2΄ Γκουλμπράντσεν – 84΄ πέν. Ντε Κάιπερ)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Λιλ (Γαλλία) 0-3