Υγεία & Διατροφή

Δεν αφήνει το «ρετιρέ» η Λίβερπουλ, 4-1 με ανατροπή τη Λούτον – Galaksias Portal News

Η Λίβερπουλ έκανε την απόλυτη ανατροπή μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 4-1 της Λούτον στο Ανφιλντ στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής της Premier League κι άσχετα με το τι θα κάνουν οι διώκτες της στη μάχη του τίτλου (Σίτι και Άρσεναλ) θα παραμείνει στο «ρετιρέ» με 12 αγωνιστικές ν΄ απομένουν για τη λήξη της περιόδου.

Έχοντας μπροστά της τον τελικό του League Cup με την Τσέλσι (25/02) η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους και στο α΄ μέρος δεν κατάφερε ν΄ αντιδράσει.

Στο β΄ ημίχρονο, όμως, άλλαξε το σκηνικό. Από δύο ασίστ του ΜακΑλιστερ στο τρίλεπτο 56΄- 58΄ οι «κόκκινοι» έφεραν τα πάνω κάτω με τους Φαν Ντάικ και Χάκπο, για να έρθει ο Κολομβιανός Ντίας, στο 71΄ να «κλειδώσει» τη νίκη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 90΄ ο Έλιοτ.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα και τα γκολ της αναμέτρησης

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Λίβερπουλ-Λούτον 4-1 (56΄ Φαν Ντάικ, 58΄ Χάκπο, 71΄ Ντίας, 90΄ Έλιοτ – 12΄ Ογκμπένιε)