Έσπασε κάθε ρεκόρ η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου – Galaksias Portal News

Η Εθνική Ελλάδας έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο Euro 2024 και τώρα απομένει και το δεύτερο στη Γεωργία την Τρίτη. Μάλιστα το βήμα έγινε εντυπωσιακά, καθώς συνοδεύτηκε με το 5-0 επί του Καζακστάν, που αποτελεί μία από τις οκτώ ευρύτερες νίκες στην ιστορία της Εθνικής ομάδας.

Ωστόσο, είναι η ευρύτερη νίκη στην ιστορία μας σε αγώνα πλέι οφ ή μπαράζ ή νοκ άουτ. Οι υπόλοιπες νίκες τέτοιου ή μεγαλύτερου διαμετρήματος ήταν είτε σε φιλικά, είτε σε φάση προκριματικών ομίλων του EURO.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Η ομάδα μας «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τέσσερα γκολ, κάτι που είχε να συμβεί από τις 6 Σεπτεμβρίου 2016 στο Γιβραλτάρ (4-1 από το πρώτο ημίχρονο που ήταν και το τελικό σκορ) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σε εντός έδρας αγώνα είχαμε να πετύχουμε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 10 Νοεμβρίου 2001, όταν είχαμε επικρατήσει σε φιλικό 4-2 (4-1 ημίχρονο) της Εσθονίας. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας στο «Νίκος Γκούμας», το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ.

Το καλύτερο ημίχρονο στην ιστορία μας βέβαια είναι εκείνο του 1978, όταν πριν φτάσουμε στο τελικό 8-1 με τη Φινλανδία, είχαμε ήδη προηγηθεί 5-0 στο ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο με το Καζακστάν είναι το δεύτερο καλύτερο στην ιστορία.

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ!

Αυτό όμως που κατάφερε η Ελλάδα για πρώτη φορά είναι να σκοράρουν τέσσερις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές της στο πρώτο ημίχρονο! Μπακασέτας, Πέλκας, Ιωαννίδης και Κουρμπέλης. Στις άλλες περιπτώσεις που είχαμε πετύχει τόσα γκολ στο ημίχρονο δεν είχαμε περισσότερους από τρεις διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Μπακασέτας έπιασε Αναστόπουλο και Σιδέρη

Ο Τάσος Μπακασέτας, που άνοιξε το σκορ με πέναλτι, έφτασε τα 14 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής και έπιασε το Γιώργο Σιδέρη στη 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Μάλιστα από αυτά τα 14, έχει πετύχει εννέα γκολ μέσα σε 21 μήνες, από τον Ιούνιο του 2022 δηλαδή ως και σήμερα! Έχοντας παίξει 19 παιχνίδια στο διάστημα αυτό.

Παράλληλα πέτυχε το έκτο του γκολ με πέναλτι, κάτι που μόνο ο Νίκος Αναστόπουλος έχει καταφέρει, να έχει πετύχει δηλαδή έξι γκολ με πέναλτι. Ο Μπακασέτας έχει εκτελέσει επτά πέναλτι, όσα και ο Αναστόπουλος. Μάλιστα και οι υπόλοιποι που συνθέτουν την πρώτη πεντάδα έχουν όλοι χτυπήσει από επτά!