Σπουδαίες προκρίσεις για Μαρσέιγ, Σπάρτα Πράγας και Ρόμα – Όλα τα αποτελέσματα και οι ομάδες των «16» – Galaksias Portal News

Η Σπάρτα Πράγας “διέλυσε” με 4-1 τη Γαλατάσαραϊ και ανέτρεψε την ήττα με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στην Τουρκία, πανηγυρίζοντας μία εντυπωσιακή πρόκριση στους “16” του Europa League.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1, αλλά η Σπάρτα Πράγας “πυροβόλησε” τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο και… σόκαρε τη Γαλατάσαραϊ, η οποία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.

Επιβλητική νίκη με 3-1 πήρε και η Μαρσέιγ επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ, παρότι βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα να πάρει με τη σειρά της την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης, μετά και το 2-2 στον πρώτο αγώνα.

Το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση πήρε και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας παρά την ισοπαλία με 1-1 επί της Γιουνγκ Μπόις, αφού είχε νικήσει με 3-1 στην Ελβετία. Στα πέναλτι κρίθηκε αντίθετα το Ρόμα – Φέγενορντ μετά το 1-1 και στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων στο Ολίμπικο της Ρώμης. Η παράταση δεν έβγαλε νικητή, αλλά οι Ρωμαίοι επικράτησαν με 4-2 στη “ρώσικη ρουλέτα” και συνεχίζουν στο Europa League.

Τα αποτελέσματα στα μπαράζ του Europa League

Σπάρτα Πράγας – Γαλατασαράι 4-1 (συνολικό σκορ 6-4)
(8΄ Πρεσιάδο, 74΄ Τούτσι, 80΄ Χαράσλιν, 90΄+6 Κούχτα – 16΄ Μπαρντάκσι)

Μαρσέιγ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-1 (5-3)
(23΄ Ομπαμεγιάνγκ, 74΄ Σαρ, 81΄ Κοντογκμπιά – 12΄ πεν. Σουντάκοφ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Γιούνγκ Μπόις 1-1 (4-2)
(13΄ Γκιοκέρες – 84΄ πεν. Γκανβούλα)

Ρόμα – Φέγενορντ 1-1 στην κανονική διάρκεια (2-2 συνολικό σκορ) και 4-2 στα πέναλτι