ΕνημέρωσηΤεχνολογία

Ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1 ο Μίλων, 3-0 τον Ολυμπιακό – Galaksias Portal News

Ο Μίλων νίκησε με 3-0 σετ τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volley League Ανδρών και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα με όπλο το σερβίς όπου σημείωσε 14 άσσους διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και πήρε τη νίκη δείχνοντας πως είναι ικανός ακόμα και για μία επική ανατροπή σε όλα τα δεδομένα. Κορυφαία εμφάνιση για τον Μίλωνα έκανε ο Μπάσης με 6 άσσους και με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και φυσικά ο Χερ. Από 10 πόντους σημείωσαν Πολουγιάν, Γιορντάνοφ, Χαραλαμπίδης και 9 ο Μολίνα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο 23-23 του 1ου σετ ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο και με μπλοκ στον Κουμεντάκη έκανε το 25-23. Στο 2ο σετ με άσσο του Μπάση έγινε το 25-21 και στο 3ο σετ οι δύο άσσοι του Μολίνα διαμόρφωσαν το 24-20 και ο Πολουγιάν με επίθεση έκανε το 25-21.

Ο Ολυμπιακός έγραψε αρνητικό ποσοστό 29% στην υποδοχή παρότι η επίθεση του ήταν στο 56% (έναντι 50% του Μίλωνα). Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και το τρίτο ραντεβού είναι στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη την Καθαρή Δευτέρα.

Οι άγριες προθέσεις του Μίλωνα στο σερβίς φάνηκαν στο 8-9 του 1ου σετ. Με τον άσσο του Πολουγιάν και το σερί 3-0 ο Μίλωνας πέρασε μπροστά 12-9 και με τον άσσο του Μπάση στον Ιντάλγκο 14-10. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Στερν που μετά την απουσία στον πρώτο η ημιτελικό επέστρεψε και προσπέρασε 17-16 με δικό του σερ 3-0. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23 με τελευταίο πόντο του Ολυμπιακού από τον Τζούριτς. Ο Χαραλαμπίδης με δύο προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ επί της παλιάς του ομάδας με 25-23 και 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με το σερβίς του Μπάση να δίνει προβάδισμα +5 (14-9) στον Μίλωνα. Με την είσοδο του Δαλακούρα ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και μείωσε 18-17. Ο Νανόπουλος μπήκε στη θέση του Γιορντάνοφ και με 2 άσσους έκανε το 21-17. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη και ο Μπάσης με νέο άσσο τελείωσε το σετ 25-21 για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα. Μετά από σκληρές μάχες πόντο πόντο προηγήθηκε 16-15 με τον Ιντάλγκο αλλά ο άσσο του Μπάση και οι κερδισμένες μονομαχίες του Χαραλαμπίδης και του Γιορντάνοφ έκαναν το 20-17. Ο Ολυμπιακός μείωσε 21-20 με τον Στερν αλλά ο πρώτος χρόνος του Χαραλαμπίδη και οι δύο άσσοι του Μολίνα σε εκπληκτικά σερβίς έκαναν τοπ 24-20 και ο Πολουγιάν τελείωσε τον αγώνα 25-21.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-21) σε 78΄.

Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 10π. (8/11επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 12 (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Γιορντάνοφ 10 (9/20επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 9 (6/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 27%αρ.), Πολουγιάν 10 (9/16επ., 1 άσσος, 47%υπ., 24%αρ.), Χερ 3 (3 άσσοι) / Χανδρινός (λ. – 73%υπ., 60%αρ.), Νανόπουλος 2 (2 άσσοι).

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 3π. (2/5επ., 1 άσσος), Στερν 13 (12/20επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 2 (2/7επ.), Τράβιτσα 1 (1/2επ.), Τζούριτς 8 (7/8επ., 1 άσσος, 60%υπ., 40%αρ.), Ιντάλγκο 13 (10/18επ., 2 άσσοι, 30%υπ., 25%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 29%υπ., 14%αρ.), Καρασαββίδης (33%υπ., 17%αρ.), Δαλακούρας 2 (1/3επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 14%αρ.).