ΕνημέρωσηΤεχνολογία

Break με το «καλησπέρα» ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παναθηναϊκό – Galaksias Portal News

Οι τελικοί στην ανδρική Volley League ξεκίνησαν με break, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό του Μετς επικρατώντας του γηπεδούχου Παναθηναϊκού με 3-0 σετ.

Το σκορ είναι «καθαρό», αλλά τα δύο πρώτα σετ εξελίχθηκαν με επικό τρόπο πριν κατακτηθούν από τους «ερυθρόλευκους» στις λεπτομέρειες με 25-23 το πρώτο και 32-30 το επόμενο. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η κατάσταση απλοποιήθηκε, αφού από τη μια η ομάδα του Ντανιέλε Καστελάνι είχε ξεκάθαρα την ψυχολογία υπέρ της, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ως εκ τούτου, η πειραϊκή ομάδα κατάκτησε το τρίτο και τελευταίο σετ με 25-17 και σημείωσε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Να σημειωθεί ότι η εφετινή είναι η πρώτη φορά μετά το 2010 που οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.