ΑθλητικάΕνημέρωση

Στα προημιτελικά του Youth League τα φοβερά μωρά των Πειραιωτών – Galaksias Portal News

Η Κ19 του Ολυμπιακού γράφει ιστορία στην Ευρώπη. Οι Πειραιώτες νίκησαν τη Λανς στα πέναλτι (4-2, 2-2 η κανονική διάρκεια του αγώνα) και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του UEFA Youth League.

Τα μωρά του Ολυμπιακού έδωσαν συνέχεια στην τρομερή πορεία τους στην Ευρώπη. Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λανς στα πέναλτι και προκρίθηκε στους “8” του UEFA Youth League, έπειτα από ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2 στην κανονική διάρκεια στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Αυτή είναι η κορυφαία πορεία ελληνικής ομάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει άλλη μια φορά στο παρελθόν στους “16” και τώρα έχει την ευκαιρία να γράψει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία στην Ευρώπη.

Η διαδικασία των πέναλτι

Ολυμπιακός – Λανς: Σισουμπά 0-1
Ολυμπιακός – Λανς: Μπάκουλας 1-1
Ολυμπιακός – Λανς: Γκανιού 1-2
Ολυμπιακός – Λανς: Κωστούλας 2-2
Ολυμπιακός – Λανς: Ντιλιβίντι, άουτ (2-2)
Ολυμπιακός – Λανς: Λιατσικούρας 3-2
Ολυμπιακός – Λανς: Μπερμόντ, άουτ (3-2)
Ολυμπιακός – Λανς: Τανούλης 4-2

Η Λανς πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και έδειχνε ικανή να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια. Στο 19′ οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισουμπά.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Μπερμόντ κινήθηκε ωραία στον άξονα, μοίρασε στον Φοφανά, ο οποίος με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και κατάφερε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της πρόκρισης πολύ νωρίς, αφού ο Χαράλαμπος Κωστούλας μείωσε σε 2-1 στο 58′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στο 62ο λεπτό ήρθε και η ισοφάριση. Ο Πνευμονίδης πίεσε τον γκολκίπερ της Λανς που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε πάνω του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Νικητής ημιτελικού 1 – Νικητής ημιτελικού 2

To άρθρο Ολυμπιακός – Λανς 2-2 (4-2 στα πέναλτι): Στα προημιτελικά του Youth League τα φοβερά μωρά των Πειραιωτών δημοσιεύτηκε στο NewsIT .