Ήττα για την Αναγέννηση από τον Πρωτέα – Galaksias.com

Το εντός έδρας σερί της Αναγέννησης Αρκαλαχωρίου  ο Πρωτέας Βούλας στο ΝΚΓ 2Αορακια. Η Αναγέννηση προσπάθησε να κρατήσει σε μικρά ποσοστά ευστοχίας τους φιλοξενούμενους και παρ ότι ανά διαστήματα χάλασε τα… σχέδια τους έμεινε εν τελεί στο 54-78.

Την επόμενη αγωνιστική οι Κρητικοί ταξιδεύουν στο Αιγάλεω, όπου και θα συναντήσουν την ομώνυμη ομάδα σε ένα ακόμα απαιτητικό παιχνίδι.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, τα προβλήματα της εβδομάδας και οι απουσίες κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας φάνηκαν από νωρίς για την Αναγέννηση. Αποτέλεσμα, ο Πρωτέας Βούλας να μπει από νωρίς δυναμικά στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής και να  τρέξει ενα σερί 0-12 στα πρώτα λεπτά.

Ο Κουρεπης με 2/2 βολες έβαλε «στοπ» στον αντίπαλο για να μειώσει ο Μαραγκακης σε 5-12 στα λεπτά που ακολούθησαν. Παρολα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να φορτώνουν το καλάθι της Αναγέννησης με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το 7-24. Η ομάδα μας βλέποντας τη διαφορά κλήθηκε να αντιδράσει, κάτι το οποίο πέτυχε από την άμυνα της. Για αρχή, έκλεισα τα μετόπισθεν και παρά το γεγονός ότι δέχτηκε τέσσερα απανωτά τρίποντα επέμεινε και έτσι κατάφερε να πάρει το επιμέρους σκορ (22-17) και να μειώσει την απόσταση. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση φάνηκε να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα. Η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι και φυσικά ο αντίπαλο το εκμεταλλεύτηκε…  γράφοντας το 35-55. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα ισορρόπησαν στο παρκέ όμως το παιχνίδι είχε κριθεί.

Έτσι η ομάδα μας έμεινε στο 8-9 και πια σκέφτεται το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο το «Σιτι» το επόμενο Σάββατο (17/2).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 54-78

Τα δεκάλεπτα: 7–24, 29-41, 35-55, 54-78

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Κουτσοδήμος-Μπακετέα (Τζωρτζάκης)

Αναγέννηση (Παπαδάκης-Μαραγκακης-Δραγαζης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 3(1), Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 5(1), Λαμπράκης 2, Σπυριδάκης 7(1), Κουρέπης 15, Βερτούδος 6(2), Ραζής 3(1), Βίκεντιτς 11(1), Καρλής 2.

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 10(2), Σταθόπουλος 3(1), Τζώλος 6, Πεφάνης 11(3), Ξυδάς 17(3), Αλμπίγιανιτς 12, Παπαγεωργόπουλος 9(1), Καραμαλέγκος Η. 4, Τσιουμπρής, Παλαιοχωρίτης 6(2), Τουμαζάτος, Ελ Ντερίνι.