Κόσμος

Με γκολ του Γκάτι εδραιώθηκε στην τριάδα η Γιουβέντους – Galaksias.com

Mε γκολ του Φεντερίκο Γκάτι στο 21ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα, στο “Allianz Stadium”, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A. Το γκολ του Βλάχοβιτς στο 32ο λεπτό… δεν μέτρησε, αλλά αυτό που κράτησε ο Μισιμιλιάνο Αλέγκρι είναι το «τρίποντο» που εδραιώνει τη Γιουβέντους στην τριάδα. Με 62 βαθμούς πλέον, η Γιουβέντους βρίσκεται στο -6 από τη δεύτερη Μίλαν και στο -17 από την πρωτοπόρο, Ίντερ. Στους 43 βαθμούς παρέμεινε η Φιορεντίνα.

Άλμα σωτηρίας έκανε σήμερα στη Σαρδηνία η Κάλιαρι με τη σπουδαία νίκη της, και μάλιστα με ανατροπή, κόντρα στα προγνωστικά, με 2-1 επί της Αταλάντα. Η ομάδα του Μπέργκαμο από την πλευρά της ουσιαστικά μηδένισε τις πιθανότητες της να προλάβει την κούρσα για μια θέση στο Champions League. Μάλιστα η ομάδα του Γκασπερίνι προηγήθηκε με Σκαμάκα στο 13ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τα γκολ των Αουγκέλο (42′) και Βιόλα (88′) και να ενισχύσουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν. Στο μεταξύ, για 25 λεπτά στο β’ ημίχρονο η Νάπολι θυμήθηκε ότι είναι πρωταθλήτρια, έπαιξε ως πρωταθλήτρια, πέτυχε τέσσερα γκολ σε αυτό το διάστημα (!) και πήρε τη νίκη στην έδρα της Μόντσα με 4-2.

Η Μόντσα προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ντζούριτς και ήταν καλύτερη έως το 55ο λεπτό, όταν ξύπνησε η Νάπολι και πέτυχε τέσσερα γκολ σε 25 λεπτά με τους Οσίμεν (55′), Πολιτάνο (57′), Ζιελίνσκι (61′) και Ρασπαντόρι (68΄), παίρνοντας την κρίσιμη νίκη στην προσπάθεια της να προλάβει το τρένο της Ευρώπης. Για τους γηπεδούχους ο Κυριακόπουλος αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 76ο λεπτό.

Η Μπολόνια είχε τον έλεγχο του ματς στην έδρα της Φροζινόνε, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της και έμεινε στο 0-0, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της να τερματίσει τη σεζόν στην τέταρτη θέση, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να ελπίζουν πως τελικά θ’ αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαλερνιτάνα-Σασουόλο        2-2

(52΄ πέν. Καντρέβα, 90΄+1΄ Ματζιόρε  – 37΄ Λοριεντέ, 44΄ Μπαϊράμι)

Μίλαν-Λέτσε                 3-0