Η Άστον Βίλα διέσυρε τον Άγιαξ και προκρίθηκε στα προημιτελικά – Galaksias Portal News

Η Άστον Βίλα έκανε… φύλλο και φτερό τον Άγιαξ και τον συνέτριψε με 4-0 στο «Villa Park» στη ρεβάνς της φάσης των «16», παίρνοντας με εμφατικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους «8» του Europa Conference League. Την ίδια ώρα στο «Jan Breydel Stadion» η Μπριζ ανέτρεψε την ήττα της απ’ την Μόλντε στον πρώτο αγώνα, τη νίκησε με το πειστικό 3-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης με συνολικό σκορ 4-2.

Στο Μπέρμιγχαμ η Άστον Βίλα μετέτρεψε σε… κομπάρσο τον «Αίαντα», παίρνοντας προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο με το γκολ του τρομερά φορμαρισμένου Γουάτκινς στο 25′. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπέιλι έκανε το 2-0 στο 60′, ενώ στο 66′ ήρθε η ολική κατάρρευση από τον Άγιαξ μετά την αποβολή του Μάνσβερκ με δεύτερη κίτρινη. Οι «βίλατζερς» έφτασαν σε έναν θρίαμβο με άλλα δύο γκολ απ’ τους Ντουράν (75′) και Ντιαμπί (81′) που διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Την ίδια ώρα η Μπριζ ήταν σαρωτική απέναντι στη Μόλντε και «γύρισε» την ήττα της με 2-1 στον πρώτο αγώνα στη Νορβηγία. Ο Σκοβ Όλσεν με δύο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και στο 48′ έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης για τους Βέλγους και ο Σκόρας στο 71′ «καθάρισε» το ματς.

Στο Λιλ, οι γηπεδούχοι με την ασφάλεια του υπέρ τους 3-0 απ’ τον πρώτο αγώνα στην Αυστρία, έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με την Στουρμ Γκρατς και πανηγύρισαν με τη σειρά τους την πρόκρισή τους στους «8». Ο Σάντος στο 43′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεούχους, με τον Μπίρεθ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 45’+2′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβανς για τη φάση των «16» του Europa Conference League:

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) – Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 0-1