Κόσμος

Πήρε «καθαρή» νίκη (3-1) επί του Ολυμπιακού και την πρώτη θέση ο Παναθηναϊκός – Galaksias.com

Mία νίκη που ουσιαστικά κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στους ημιτελικούς και τους τελικούς των πλέι οφ πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) του Ολυμπιακού, στο Μετς, για την 17ης αγωνιστική της Volley League. Oι «πράσινοι» αναζητούσαν μία «καθαρή» νίκη για να πάρουν το πάνω χέρι και να μην βρεθούν σε ισοβαθμία με τους Πειραιώτες και τα κατάφεραν με συγκλονιστική ανατροπή στο τέταρτο σετ, αφού η ομάδα του Πειραιά είχε προηγηθεί με 13-19.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο +5 από τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Πειραιά να έχει αγώνα λιγότερο.

Kορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Ερνάντεζ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με σερί 5-0 και έφτασε άνετα στο 1-0 με 25-19. Όμως, στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και το πήρε με 25-23, για το 1-1.

Ακολούθησε «μάχη» στο 3ο σετ, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο, πόντο και ο Παναθηναϊκός έδειξε σοβαρότητα και έκανε το 2-1, με 26-24.

Και στο κρίσιμο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος αρχικά, ξέφυγε με 12-17 και 13-19 κι ενώ φαινόταν πως ήταν… αγκαλιά με την πρωτιά στην κανονική περίοδο, είδε τον Παναθηναϊκό να κάνει μία απίστευτη ανατροπή και το 3-1 (25-23).

Νωρίτερα το Σάββατο, τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας εντός έδρας με 3-0 σετ (25-16, 25-13, 25-19) της Καλαμάτας.

Οι αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στη Volleyleague ανδρών (ρεπό ο Άθλος Ορεστιάδας) και η βαθμολογία:

Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΟΚ – Καλαμάτα 80 3-0 (25-16, 25-13, 25-19)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23)

Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

«Αλέξανδρος Νικολαΐδης» 18:00 Πήγασος Πολίχνης – ΑΟΠ Κηφισιάς (διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Ισκάς)