ΕνημέρωσηΟικονομία

«Εκτέλεσε» την Ουλμ και «σφράγισε» την πρόκριση στους «16» ο Άρης – Galaksias Portal News

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, αμυντικά και επιθετικά, από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ο Άρης υπέταξε απόψε στη Γερμανία, για τη 17η αγωνιστική του Eurocup, την Ουλμ με 86-66. Αποτέλεσμα το οποίο, σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα της Τουρκ Τέλεκομ από την Μπουργκ, τον στέλνει στους «16» της διοργάνωσης.

Μελανό σημείο στο παιχνίδι για τους Θεσσαλονικείς αποτέλεσε ο τραυματισμός στο χέρι του Ρομπέρτο Γκάλινατ, στα 42’’ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, με συνέπεια να χρειαστεί να φύγει στα αποδυτήρια και να μη επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι. Στο 34’ , μετά από τραυματισμό στη μύτη, άφησε το παρκέ για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη και ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς.

Ο Άρης «έπνιξε» την Ουλμ, περιορίζοντας την επιθετική δράση της, ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες (μάζεψε 38 ριμπάουντ, 15 εκ των οποίων ήταν επιθετικά, με την αντίπαλό του να είναι στα 28) και «έδεσε» τη νίκη του «βομβαρδίζοντας», από τα 6.75, με τον Ρόνι Χάρελ και τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους (5/8 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα. Ο Έλληνας γκαρντ, με τη σειρά του, είχε 17 πόντους (5/11 τρίποντα) και 5 ασίστ.

Πάλεψαν περισσότερο για την Ουλμ οι Ελ Τζέι Φιγκερόα (14 πόντοι), Τρέβιον Γουίλιαμς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Εντυπωσιακή ήταν η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν, με τα συνθήματα και την υποστήριξη στην ομάδα τους, 500 περίπου φίλαθλοι του Άρη, οι οποίοι παρακολούθησαν δια ζώσης την αναμέτρηση.

Με καλύτερα πατήματα στο πρώτο δεκάλεπτο η Ουλμ, γεγονός που της έδωσε το προβάδισμα στο σκορ με 26-18. Η γερμανική ομάδα είχε τα ηνία στο ματς, με μισό καλάθι, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-25), όταν ο Άρης, με εφαλτήριο την εξαιρετική άμυνά του έγινε «αφεντικό» στο παιχνίδι και έφυγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 40-49.

Το σκηνικό έγινε ακόμη πιο ιδανικό στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι «κιτρινόμαυροι», με επιμέρους σκορ 6-20, βρέθηκαν στο +23 (28’ 46-69) και έβαλαν γερά τα θεμέλια για τη νίκη τους.

Η Ουλμ μείωσε στο 34’ στους 15 πόντους (58-73), η προσπάθειά της, όμως, έμεινε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 40-49, 48-71, 66-86

Ουλμ (Άντον Γκαβέλ): Τζαουάρα, Νταντιέ 7 (1), Τζένσεν 9 (1), Κρίστεν, Μπρέτζελ 3, Κλεπάις 2, Φιγκερόα 14 (3), Ντε Πόλα 8, Τζάλοου 9, Γουίλιαμς 14.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 6, Σταρκ 5, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 17 (5), Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 11 (1), Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 19 (5), Καλόγηρος, Μπάνκστον 8, Γκάλινατ.