ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γ. Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουτσιαύτης

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-0 του Ατρόμητου στο Γ. Καραϊσκάκης και ετοιμάζεται για το ματς με την Μαρσέιγ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πολλά λάθη από τους Περιστεριώτες και ένα από αυτά ήταν και η αποβολή του Μάτιτς στο 28ο λεπτό.

Δεν πέτυχαν πάσα στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Ατρόμητου. Χάριζαν την κατοχή στον Ολυμπιακό, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν καλά τελειώματα. Στο 4′ ο Βαλμπουενά ήταν άστοχος, στο 5′ ο Χασάν άργησε και ο Γιαννιώτης τον πρόλαβε και στο 6′ το σουτ του Αιγύπτιου έφυγε άουτ.

Στο 11′ ο Μασούρας ανενόχλητος από την γραμμή της μικρής περιοχής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο αουτ! Μόλις ένας παίκτης του Ατρόμητου βρισκόταν στο δεύτερο μισό του γηπέδου, ακίνδυνος ο Ατρόμητος. Ξεκούραστα κατέβαζε την μπάλα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Στο 21′ ο Σεμέδο… ξεχάστηκε από την άμυνα του Ατρόμητου, αλλά την κεφαλιά του έβγαλε πάνω στην γραμμή ο Γούτας. Στο 28′ οι Περιστεριώτες έμειναν και με δέκα παίκτες. Ο Μάτιτς πήγε με τις τάπες στον αστράγαλο του Καμαρά και ο Κουτσιαύτης αφού είδε το VAR του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Ο Μαρτίνς έριξε τον Ελ Αραμπί στο γήπεδο πριν φύγει το ημίχρονο για να… ξεμπερδεύει με τον Ατρόμητο και να δει… Μαρσέιγ. Αλλά ο ΟΣΦΠ ως το τέλος του ημιχρόνου δεν απείλησε.

Ότι λοιπόν δεν έγινε στο πρώτο 45λεπτο, έγινε στο δεύτερο μέρος και μέσα σε 13 λεπτά. Στο 52′ αρχικά, ο Ελ Αραμπί σκόραρε από κοντά με τον επόπτη να δίνει αρχικά οφσάιντ, αλλά το VAR να δείχνει πως ο Μαροκινός καλύπτεται. Στο 65′ από τραγικό λάθος του Σάλομον, ο Ελ Αραμπί και ο Εμβιλά συνεργάστηκαν και ο Χασάν με ωραίο σουτ έκανε και το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο προπονητές έκαναν και πολλές αλλαγές και το ματς δεν είχε ουσία. Ο Ολυμπιακός πρόλαβε να σημειώσει ακόμα δύο τέρματα, αφού κάθε… κατεβασιά του ήταν σίγουρο γκολ! Στο 82′ ο Λοβέρα έφυγε στην κόντρα, έδωσε στον Ελ Αραμπί ο οποίος ξέφυγε από τον αντίπαλό του και σούταρε για το 3-0. Στο 87′ και πάλι από ασίστ του Λοβέρα ο Μαροκινός ολοκλήρωσε το χατ τρικ του από κοντά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Ραφίνια, Καμαρά, Εμβιλά, Φορτούνης(70′ Ρατζέλοβιτς), Μασούρας(40′ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά(70′ Λοβέρα), Χασάν(76′ Σουντανί)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης(69′ Γκαλβάο), Νάτσος, Χαρίσης(62′ Λάζαρος), Σάλομον(69′ Ούμπιδες), Μουνίθ(35′ Μπουσούλαζιτς), Κωτσόπουλος(61′ Ενσικουλού), Μάτιτς

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις