Κόσμος

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για το «διπλό» της Λιόν επί της Ναντ – Galaksias.com

Με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο… και κερασάκι το τέρμα του Γκιφτ Όρμπαν στο 90΄+7΄, η Λιόν πέρασε νικηφόρα, με 3-1, από το “Stade de la Beaujoire” της Ναντ, για την 28η αγωνιστική της Ligue 1. H Nαντ προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Ματίς Αμπλίν, αλλά… στο 75ο λεπτό ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Και στο 77΄ ο Μαλίκ Φοφανά  «έγραψε» το 2-1. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν… έμειναν εκεί, με τον Γκιφτ Όρμπαν να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις και να «χαρίζει» το τρίποντο στη Λιόν που έφτασε τους 38 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τις Μαρσέιγ, Ρεν και Ρεμς.

Νωρίτερα, η Μονακό πέτυχε μια κρίσιμη νίκη στο πριγκιπάτο επί της Ρεν με 1-0, ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και παρέμεινε βασική υποψήφια για μια από τις θέσεις στο Champions League της επόμενης σεζόν. Οι «μονεγάσκοι» πήραν τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Ακλιούτσε στο 25 λεπτό, ενώ και οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες. Πρώτα η ομάδα της Βρετάνης λόγω αποβολής του Τεριέ (46′) με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό παιχνίδι και μετά η Μονακό με τον Κέρερ να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64′.

Από εκεί και πέρα η Νις έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Ρεμς (0-0) και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια της να πάρει ένα εισιτήριο για το Champions League την επόμενη σεζόν.

Στο μεταξύ η Μονπελιέ νίκησε στο ντέρμπι της ουράς με 2-0 τη Λοριάν και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν στο χείλος του γκρεμού. Να σημειωθεί πως η Λοριάν είχε ξανά τον Πάνο Κατσέρη στη βασική ενδεκάδα.

Η Μπρεστ απέδειξε πάλι γιατί είναι η φετινή αποκάλυψη στη Γαλλία, καθώς νίκησε με ανατροπή, αλλά με άγχος στο τέλος, τη Μετς με 4-3 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας στο τσεπάκι της τη συμμετοχή στο Champions League τη νέα αγωνιστική σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πήραν την πρωτοπορία στο σκορ νωρίς με τον Τραορέ (6′), αλλά αμέσως η Μπρεστ ανέλαβε τον έλεγχο και πίστεψε πως καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Σαρντονέ (12′), Ντουμπιά (31′) και Μουνιέ (38′). Στην επανάληψη μάλιστα το σκορ ανέβηκε στο 4-1 (60′ Σατριάνο), αλλά η συνέχεια ήταν δύσκολη, καθώς κατέβασε ταχύτητα και η Μετς το εκμεταλλεύτηκε. Κατάφερε να μειώσει σε 4-3 με δύο γκολ του Μικαουτάτζε (74′, 80′), προκαλώντας άγχος σε πάγκο και κερκίδες, αλλά τελικά η Μπρεστ κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λιλ-Μαρσέιγ 3-1 (54΄ πέν. Ντέιβιντ, 71΄ Καμπελά, 84΄ Γκούντμουντσον – 81΄ αυτ. Ισμαϊλί)

Λανς-Χάβρη 1-1 (58′ Φρανκόφσκι-78′ πεν. Σαμπί)

Παρί Σεν Ζερμέν-Κλερμόν 1-1 (86΄ Ράμος – 32΄ Κεϊτά)

Μπρεστ-Μετς 4-3 (12′ Σαρντονέ, 31′ Ντουμπιά, 38′ Μουνιέ, 60′ Σατριάνο-6′ Τραορέ, 74′, 80′ Μικαουτάτζε)