Τα αποτελέσματα των φιλικών αγώνων – Galaksias Portal News

+5Η Σλοβενία πανηγύρισε σπουδαία φιλική νίκη κόντρα στην Πορτογαλία με 2-0, με τον Άνταμ Τσέριν του Παναθηναϊκού να σκοράρει και να είναι ο πρωταγωνιστής των Σλοβένων.

Η Σλοβενία έχει εξασφαλίσει ήδη τη θέση της στα τελικά του Euro 2024 και στο διάλειμμα του Μαρτίου έδωσε φιλικό με την Πορτογαλία.

Οι τρεις Σλοβένοι του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν με την εθνική ομάδα της χώρας τους. Συγκεκριμένα, οι Άνταμ Τσέριν και Άντραζ Σπόραρ αγωνίστηκαν βασικοί, με τον πρώτο να σκοράρει στο 72′ κόντρα στην ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Βέρμπιτς πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό αντί του Λόβριτς. Να σημειωθεί ότι οι Σλοβένοι νίκησαν 2-0 της Πορτογαλίας χάρη στο δεύτερο γκολ το Έλσνικ στο 80ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα των φιλικών της ημέρας:
Μαλάουι – Ζάμπια 1-2 (22′ Τσαζίγια / 16′ Τσάμα, 18′ Ντάκα)
Μολδαβία – Νησιά Κέιμαν 4-0 (28′ Νταμασκάν, 31′ Ιονίτσα, 52′ Νικολαέσκου, 90+3′ Μπόγκατσιουκ)
Ζιμπάμπουε – Κένυα 1-3 (4′ αυτ. Οκούμου / 45+1′, 63′, 87′ Ολούνγκα)
Γκάνα – Ουγκάντα 2-2 (23′ πέν. Μουκουάλα, 82′ Σαμπάν / 7′ Οπόκου, 28′ πέν. Ζ. Αγιού)
Λετονία – Λιχτενστάιν 1-1 (11′ Κρόλις / 1′ αυτ. Ος)
Φινλανδία – Εσθονία 2-1 (30′ Γένσεν, 38′ αυτ. Χέιν / 62′ Ταμ)
Νορβηγία – Σλοβακία 1-1 (18′ Σέρλοτ / 87′ Ντούντα)
Μάλτα – Λευκορωσία 0-0
Ουγγαρία – Κόσοβο 2-0 (58′ Σομποσλάι, 86′ Νάγκι)
Τσεχία – Αρμενία 2-1 (45+1′ Κρέιτσι, 77′ Χόρι / 14′ Σεβικιάν)
Γουιάνα – Καμπότζη 4-1 (20′, 59′ πέν. Γκλάσγκοου, 80′ Λόβελ, 90+1′ Κέντου / 53′ Τσαντέα)
Βανουάτου – Μπρούνεϊ Ντουρασαλάμ 2-3 (37′ Καλό, 70′ / 53′, 72′, 90+2′)
Δανία – Νησιά Φερόε 2-0 (8′ Χόιμπιεργκ, 52′ Νταραμί)
Ουρουγουάη – Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 (77′ Βίνιας / 9′ αυτ. Ολιβέρα, 84′ Γκ. Ντουέ)
Ρουμανία – Κολομβία 2-3 (84′ Χάτζι, 90+3′ Τανάσε / 6′ Κόρντομπα, 35′ Άριας, 79′ Ασπρίγια)
Σενεγάλη – Μπενίν 1-0 (59′ πέν. Μανέ)
Γερμανία – Ολλανδία 2-1 (11′ Μίτελστετ, 85′ Φίλκρουγκ / 4′ Φέρμαν)
Σκωτία – Bόρεια Ιρλανδία 0-1 (32′ Μπράντλεϊ)
Αγγλία – Βέλγιο 2-2 (17′ πέν. Τόνεϊ, 90’+5Μπέλιγχαμ / 11′, 36′ Τίλεμανς)
Ιρλανδία – Ελβετία 0-1 (23′ Σατσίρι)
Σλοβενία – Πορτογαλία 2-0 (72′ Τσέριν, 80′ Έλσνικ)
Αυστρία – Τουρκία 6-1 (2′ Ξ. Σλάγκερ, 44′, 48′, 59′ πέν. Γκρέγκοριτς, 76′ πέν. Μπαουμγάρτνερ, 90+5′ Έντρουπ / 25′ πέν. Τσαλχάνογλου)
Λουξεμβούργο – Καζακστάν 2-1 (24′ Ροντρίγκες, 45′ Σινάνι / 2′ Σαντιμπέκοβ)
22:00 Γαλλία – Χιλή
22:00 Αίγυπτος – Κροατία
22:30 Ισπανία – Βραζιλία

To άρθρο Ο Τσέριν νίκησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο: Τα αποτελέσματα των φιλικών αγώνων δημοσιεύτηκε στο NewsIT .