ΕνημέρωσηΠολιτική

Πρώτη ισοπαλία για την Ίντερ στο 2024, 1-1 με τη Νάπολι – Galaksias Portal News

Την πρώτη της ισοπαλία στη Serie A μέσα στο 2024 παραχώρησε η Ίντερ στη Νάπολι (1-1), στο τελευταίο ματς της 29ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι βαθμοί που έχασαν οι «νερατζούρι» δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα σε ό,τι αφορά την κατάληξη που θα έχει ο εφετινός τίτλος, μιας και το μόνο που μένει ν΄ αποσαφηνιστεί είναι η διαφορά που θα έχουν στο τέλος της σεζόν οι «νερατζούρι» από τους διώκτες τους.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα οι «νερατζούρι» απέχουν +14 βαθμούς από την 2η Μίλαν και 17 από την 3η του πίνακα, Γιουβέντους.

Μετά από ένα πολύ έντονο δεκαπενθήμερο, με σερί πολύ σημαντικούς αγώνες στη Serie A και στο Europa League, το ζητούμενο για τη Ρόμα ήταν απλά να… νικήσει τη Σασουόλο. Και το έκανε με άκρως «επαγγελματικό» τρόπο στο «Olimpico», επικρατώντας με 1-0 στο προτελευταίο χρονικά ματς της 29ης αγωνιστικής. Αποτέλεσμα που έφερε τους «τζαλορόσι» ξανά στο -3 απ’ την 4η Μπολόνια και τα «εισιτήρια» του Champions League.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 50ό λεπτό με τον Πελεγκρίνι και στη συνέχεια διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά της ως το φινάλε φτάνοντας στην 4η νίκη της στα τελευταία 5 ματς (έχει και μία ισοπαλία 2-2 με τη Φιορεντίνα).

Η 29η αγωνιστική:

Έμπολι-Μπολόνια 0-1 (90΄+4 Φαμπιάν)

Μόντσα-Κάλιαρι 1-0 (42΄ Μαλντίνι)

Ουντινέζε-Τορίνο 0-2 (10΄ Ζαπάτα, 53΄ Βλάσιτς)

Σαλερνιτάνα-Λέτσε 0-1 (17΄ αυτ. Γκιομπέρ)

Φροζινόνε-Λάτσιο 2-3 (13΄ Λιρόλα, 70΄ Τσεντίρα – 38΄ Τζακάνι, 57΄, 62΄ Καστελάνος)

Γιουβέντους-Τζένοα 0-0

Βερόνα-Μίλαν 1-3 (65΄ Νοσλίν – 44΄ Ερνάντες, 50΄ Πούλισικ, 80΄ Τσουκβουέζε)