Η κορυφή των Νάγκετς, η βραδιά καριέρας του Μίτσιτς και η τρομερή εμφάνιση του Σαμπόνις – Galaksias Portal News

Οι Ντένβερ Νάγκετς πέρασαν από την έδρα των Μαϊάμι Χιτ (100-88) και… πάτησαν κορυφή στην Δύση. Νίκη των Σάρλοτ Χόρνετς επί των Γκρίζλις στο Μέμφις (110-98) με τον Βασίλιε Μίτσιτς να κάνει ένα σπουδαίο ματς. Ο Ντομάντας Σαμπόνις οδήγησε τους Σακραμέντο Κινγκς στη νίκη κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς (120-107).

Στην κορυφή της Δυτικής περιφέρειας στο ΝΒΑ ανέβηκαν οι Νάγκετς. Η ομάδα του Ντένβερ επικράτησε των Χιτ στο Μαϊάμι με 100-88 σε μια επανάληψη των περυσινών τελικών του πρωταθλήματος.

Οι Νάγκετς -που έχουν τέσσερις διαδοχικές νίκες ενώ έχουν κερδίσει τα δέκα από τα τελευταία έντεκα ματς- βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους σε 46-20. Αντίθετα οι Χιτ, που ηττήθηκαν για τέταρτο σερί αγώνα, έπεσαν στο 35-30 και καταλαμβάνουν την 8η θέση στην Ανατολή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάικλ Πόρτερ Τζ. με 25 πόντους (5/9 τρίποντα) ενώ 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ πρόσθεσε ο Νίκολα Γιόκιτς. Αρκετά άστοχος ο Τζαμάλ Μάρεϊ, που είχε 14 πόντους (5/14 σουτ) ενώ 16 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Ααρον Γκόρντον. Για τους γηπεδούχους ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 15 πόντους και τον Τέρι Ροζίερ 14 πόντους.

Να αναφέρουμε ότι, στα ματς στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, οι Νάγκετς έχουν κερδίσει τους Χιτ οκτώ διαδοχικές φορές (τέσσερις στο Μαϊάμι και τέσσερις στο Ντένβερ).

Σε άλλο ματς, οι Χόρνετς πέρασαν με 110-98 από το Μέμφις με τον Βασίλιε Μίτσιτςτ να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στην πρώτη του σεζόν στο ΝΒΑ.

Ο Σέρβος γκαρντ είχε 25 πόντους κάνοντας ατομικό ρεκόρ και μέτρησε 2/2 βολές, 4/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα, καθώς επίσης 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 30 λεπτά.

Στο ίδιο ματς, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι έπαιξε για 27 λεπτά έχοντας καλή παρουσία με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Την ίδια στιγμή, ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε ένα ακόμα εκπληκτικό ματς -τη φετινή σεζόν- με τους Σακραμέντο Κινγκς, οδηγώντας τους στη νίκη επί των Λος ¨Αντζελες Λέικερς (120-107).

Ο Λιθουανός έκανε triple double στην αναμέτρηση με 17 πόντους, 19 ριμπάουντ και 10 ασίστ, κυριαρχώντας στις “μάχες” του μα τον Άντονι Ντέιβις μέσα στο “ζωγραφιστό”. Από τους “λιμνανθρώπους” ξεχώρισε ο Λεμπρόν Τζέιμς με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ.