Νίκη και «καθάρισαν» οι Περιστεριώτες στη Super League 1 – Galaksias Portal News

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολύ VAR, ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 επί της Λαμίας στην 25η αγωνιστική της Super League 1, σε ένα ματς που έμεινε και με 10 παίκτες.

Ο Ατρόμητος ήθελε τη νίκη, ώστε να ξεφύγει οριστικά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Super League 1 και την πήρε κόντρα στην… αδιάφορη Λαμία, που έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στα play off για τον τίτλο και την Ευρώπη, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, με τον Γιουμπιτάνα να σκοράρει μετά από κάθετη πάσα του Γκονθάλεθ, αλλά η Λαμία αντέδρασε, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλούλη για την ισοφάριση και βρήκε τελικά το γκολ με τον Σλίβκα να περνάει και τον Τσιντώτα και να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-1 στο ματς στο 26′.

Οι Λαμιώτες είχαν και δοκάρι με τον Καρλίτος στη συνέχεια, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος βρήκε και πάλι πρώτος το γκολ, με τον Αντζιέλσκι να παίρνει το “ριμπάουντ” μετά από κεφαλιά του Βαλένσια που απέκρουσε ο Κοσέλεφ, για να κάνει το 2-1 στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ και με τον Βαλένσια στη συνέχεια, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 69′ έμειναν με 10 παίκτες από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιουμπιτάνα. Παρόλα αυτά, είχαν ένα ακόμη ακυρωμένο γκολ με τον Κεσχρίντα στο 78′ και βρήκαν τελικά το 3-1 με τον Αντζιέλσκι να σκοράρει και το τέρμα του να μετράει με τη βοήθεια του VAR. Το video ακύρωσε στη συνέχεια και ένα δεύτερο γκολ της Λαμίας με το Σλίβκα στο φινάλε και έτσι ο Ατρόμητος έφθασε εύκολα στη νίκη. Πήρε έτσι και τρεις βαθμούς για πρώτη φορά μετά τις 7 Ιανουαρίου και βρέθηκε στο +10 από την τελευταία θέση της Super League 1.

To άρθρο Ατρόμητος – Λαμία 3-1: Νίκη και «καθάρισαν» οι Περιστεριώτες στη Super League 1 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .