Σπορ

Futsal: Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Η ομάδα ποδοσφάιρου σάλας της ΑΕΚ το πάλεψε αρκετά απέναντι στην έμπειρη και φορμαρισμένη Ακτόμπε, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ένωση ηττήθηκε με 5-2 από τους Καζάκους, στο κλειστό γήπεδο του Δαϊς και έτσι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της.

Το «παρών» στο Κλειστό του Δαΐς για να στηρίξουν την ομάδα έδωσαν, εκτός του Διοικητικού Υπεύθυνου του τμήματος, κ. Κωνσταντίνου Μαρινάκη, ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, κ. Αλέξης Αλεξίου, ο Α’ Αντιπρόεδρος του Συλλόγου, κ. Σταμάτης Παπαπσταμάτης, και ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγου, κ. Λευτέρης Αρχόντης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε κάποιες ευκαιρίες, με την Ακτόμπε να έχει κι αυτή από την μεριά της κάποιες καλές στιγμές. Μάλιστα, στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με μακρινό σουτ του Νταουλέτοφ. Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και ισοφάρισε δυο λεπτά αργότερα με τον Γούση, μετά από ωραία ενέργεια του Πάνου. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.

Στην επανάληψη, η Ακτόμπε μπήκε πιο δυνατά και η ΑΕΚ έδειξε να έχει περιοριστεί. Έτσι, η ομάδα από το Καζακστάν βρήκε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο 22′ με 2-1, όταν ο Βιτάο έφυγε στην κόντρα και βρήκε δίχτυα. Εφτά λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε το 3-1, εκμεταλλευόμενη ττης αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ και σκόραρε με τον Κλότσκοφ. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες ευκαιρίες να μειώσει με κορυφαία αυτή του 27ου λεπτού, με το σουτ του Θανασάι. Αντίθετα στο 32′ έγινε το 1-4 με τον Κουμπάλιεφ. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι 6 λεπτά πριν το τέλος, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πάνου για το 2-4. Ο Καραγκούλοφ απάντησε για το 5-2, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ είχε νέο δοκάρι με τον Ντάτη. Μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε και το 5-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερς: Γούσης, Πάνου.

ΑΕΚ (Ζιάβας): Θεοφίλου, Πάνου, Ντάτης, Αρτινός, Μάνος, Χριστόπουλος, Sinomati, Γούσης, Ταρνανίδης, Δελλαπόρτας, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Χατζηφωτίου, Καρύδας.