Κόσμος

«Έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση η Ατλέτικο Μαδρίτης – Galaksias.com

Μία νίκη «χρυσάφι» όσον αφορά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, 2-0, πήρε η Ατλέτικο απέναντι στη Βαλένθια στη Μαδρίτη, για την 22η αγωνιστική της La Liga, χάρη στην οποία ανέβηκε δύο θέσεις πιάνοντας στην 3η την Μπαρτσελόνα, με 44 βαθμούς.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν κυρίαρχοι, αλλά βρήκαν το πρώτο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρος με σκόρερ τον Σαμουέλ Λίνο. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε βρήκαν αντίσταση στο β΄ μέρος, αφού οι «νυχτερίδες» ανέβασαν απόδοση, αλλά ο Ντεπάι στο 57′ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Η Βαλένθια έμεινε στους 32 βαθμούς. (45+5′ Λίνο, 57′ Ντεπάι)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αλμερία-Αλαβές 0-3