Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη νίκη στις καθυστερήσεις – Galaksias Portal News

Ο Ριτσάρλισον πήγε να πάρει… μόνος του τη νίκη για την Τότεναμ στην έδρα της Έβερτον, αλλά η πρώην ομάδα του δεν τα παράτησε και με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε το βαθμό (2-2) στο ματς της Premier League

Με γκολ του Τζάραντ Μπράνθγουεϊτ στο 90΄+4, η Έβερτον πήρε τη… μπουκιά από το στόμα της Τότεναμ και με το τελικό 2-2 “έσωσε” το βαθμό για τους γηπεδούχους στο “Γκούντισον Παρκ”, στο ματς που άνοιξε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Premier League.

Απέναντι στην ομάδα που έχει την τρίτη χειρότερη εντός έδρας συγκομιδή (12 βαθμούς με το σημερινό) και παλεύει για την επιβίωσή της σε κάθε παιχνίδι, οι “πετεινοί” κατάφεραν μεν να διατηρήσουν την εξαιρετική παράδοση που έχουν απέναντι στους “εφοπλιστές”, παραμένοντας αήττητοι για 7ο σερί ματς (3-4-0) κι έχοντας ηττηθεί μόλις μία φορά στις τελευταίες 23 αναμετρήσεις μεταξύ τους.

Ωστόσο, έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνουν για να διατηρηθούν στην τετράδα, όπου κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός σε περίπτωση που η Αστρον Βίλα περάσει αργότερα από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ!

Πρωταγωνιστής του ματς μέχρι το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων ήταν ο Βραζιλιάνος στράικερ, Ρισάρλισον, ο οποίος σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική και με τα δύο γκολ που σημείωσε έφτασε τα 5 στην τελευταία τετράδα αγώνων.

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:

Σάββατο (3/2)

Έβερτον-Τότεναμ 2-2

(30′ Χάρισον, 90’+4′ Μπράνθγουειτ – 4′, 41′ Ριτσάρλισον)

Μπέρνλι-Φούλαμ (17:00)

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας (17:00)

Νιούκαστλ-Λούτον (17:00)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα (19:30)

Κυριακή (4/2)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Χαμ (16:00)

Μπόρνμουθ-Νότιγχαμ Φόρεστ (16:00)

Τσέλσι-Γουλβς (16:00)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ (18:30)

Δευτέρα (5/2)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι (22:00)

To άρθρο Έβερτον – Τότεναμ 2-2: Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη νίκη στις καθυστερήσεις δημοσιεύτηκε στο NewsIT .