«Διπλό» με δέκα παίκτες και ανάκτηση της 4η θέση στη Bundesliga – Galaksias Portal News

Μπορεί η Λειψία να ανέβηκε στην 4η θέση στη Bundesliga, μετά τη νίκη που πήρε νωρίτερα επί της Ντάρμσταντ, αλλά η Ντόρτμουντ την… πήρε πίσω, μετά το «διπλό» επί της Βέρντερ Βρέμης, παίζοντας μάλιστα με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο.

Η αποβολή του Μαρσέλ Ζάμπιτσερ στο 45΄+1 του πρώτου μέρους δε στοίχισε τελικά στην Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε με «διπλό» από την Βρέμη (2-1 τη Βέρντερ) και παρέμεινε στην 4η θέση διατηρώντας το ισχνό προβάδισμα από τη Λειψία (+1).

Ο Βεστφαλοί κατάφεραν να φύγουν με την πολύτιμη νίκη από το «Βεζερστάντιον» και εννέα αγωνιστικές πριν το φινάλε στη Bundesliga εξακολουθούν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους, για το αν θα αγωνιστούν τη νέα σεζόν στο Champions League.

Η Μπορούσια προηγήθηκε 2-0 στο 38΄ με τα τέρματα των Μάλεν (21’) και Σάντσο (38’) αλλά η αποβολή του Αυστριακού μέσου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άλλαξε τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73΄ με τον Νάινμαχ, πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Αποτελέσματα και σκόρερ στη Bundesliga:

Στουτγκάρδη-Ουνιόν Βερολίνου       2-0

(19΄ Γκιρασί, 65΄ Φούχριχ)

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς             8-1

(13′, 45’+, 70′ Κέιν, 20′, 90’+ Γκορέτζκα, 47′ Μίλερ, 61′ Μουσιάλα, 66′ Γκνάμπρι-31′ Αμίρι)

Λειψία-Ντάρμστατ                   2-0

(3′ αυτ. Ισεργουντ, 50′ Μπάουμγκαρντεν)

Γκλάντμπαχ-Κολωνία                 3-3

(32′ Ονορά, 71′, 73′ Χακ-7′, 64′ Αλιντού, 77′ Ντόουνς)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ          10/03

To άρθρο Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-2: «Διπλό» με δέκα παίκτες και ανάκτηση της 4η θέση στη Bundesliga δημοσιεύτηκε στο NewsIT .