Ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με «ήρωα» τον Τσιντώτα – Galaksias Portal News

Την πρώτη του ήττα με τον Φατίχ Τερίμ στον πάγκο του γνώρισε ο Παναθηναϊκός. Ο Ατρόμητος επικράτησε εντός έδρας των “πράσινων” με ανατροπή μέσα στη Λεωφόρο (1-2) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Τσιντώτας έβγαλε εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90′.

Μετά τη Super League, ο Ατρόμητος επικράτησε και στο Κύπελλο Ελλάδας του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά μέσα στη Λεωφόρο. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ προηγήθηκε με τον Αϊτόρ, αλλά δέχθηκε την ανατροπή του σκορ (2-1) και ηττήθηκε στο πρώτο ματς των δυο ομάδων στα τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Άστοχοι οι “πράσινοι”, έχασαν πολλές ευκαιρίες για την ισοπαλία, ενώ ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε εκτέλεση πέναλτι στο 90′, με τον Τσντώτα να τον νικάει!

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα καλό ξεκίνημα, με κατοχή της μπάλας και πλησιάζοντας τα καρέ του Ατρομήτου. Στο 8′ ο Μπακασέτας είχε δοκάρι, αλλά τρία λεπτά μετά η ομάδα του Φατίχ Τερίμε έφτασε στο 1-0. Ο Τζούριτσιτς έκανε το γύρισμα μέσα από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Αϊτόρ πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τον Παναθηναίκό να έχει νέα καλή στιγμή στο 19′. Από εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Ούγκο, ο Αϊτόρ έπιασε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, αλλά η προβολή του Ασεβέδο έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ανεβάσει “στροφές” και στο 25′ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ντραγκίφσκι “έβγαλε” το συρτό σουτ του Έρλινγκμαρκ, ο Αντζιέλσκι “πήρε” το ριμπάουντ και με σκαφτό πλασέ σκόραρε. Ο επόπτης έβγαλε οφσάιντ τον σκόρερ, αλλά το VAR πέρασε από έλεγχο τη φάση και έδωσε έγκριση στο γκολ, ακυρώνοντας την απόφαση του επόπτη.

Αυτή ήταν η πρώτη “σοβαρή” επίσκεψη του Ατρομήτου στα καρέ του Παναθηναϊκού. Στο 32′ οι Περιστεριώτες “’άγγιξαν’ την ανατροπή του σκορ. Το λανθασμένο διώξιμο του Ούγκο “βγήκε” πάσα στον Γιουμπιτάνα, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να πιάνει το δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των “πρασίνων” και τον Ντραγκόφσκι να διώχνει με δυσκολία. Στο επόμενο λεπτό, ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να κάνει καλή επαφή με την μπάλα και να σκοράρει με κοντινή προβολή, μετά την μπαλιά του Αϊτόρ. Το ματς είχε πάρει… φωτιά!

Λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έφτασε στην ανατροπή του σκορ. Οι Περιστεριώτες έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Ρομπάιγ. Την κατάλληλη στιγμή έδωσε κάθετα στον Γιουμπιτάνα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Ντραγκόφσκι για το 1-2.

Ο Παναθηναϊκός είχε και στο δεύτερο ημίχρονο την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Ατρόμητος έδειξε πολύ καλή αντίδραση και προσπάθησε να τον “πληγώσει” και πάλι με αντεπιθέσεις. Για να τονώσει την ομάδα του, ο Τερίμ έβαλε στο ματς Βαγιαννίδη και Μπερνάρ στο 60′. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αϊτόρ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ατρόμητος και Παναθηναϊκός έχασαν στη συνέχεια μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο 67′ ο Βαλένσια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ δυο λεπτά μετά ο Τζούριτσιτς έπιασε κακή κεφαλιά, από κοντά, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει εύκολα. Ο Τερίμ “έριξε” στο ματς και τον Ιωαννίδη, βγάζοντας τον Μπακασέτα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, έχοντας νέα κακή κεφαλιά -με τον Μπερνάρ- προς την εστία του Τσιντώτα (72′) και τον Έλληνα πορτιέρε να νικάει τον Βραζιλιάνο σε τετ-α-τετ (75′).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει για το γκολ και να δημιουργεί φάσεις και στο 90′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, για να πάρει την ισοπαλία. Ο Ιωαννίδης βρέθηκε στο έδαφος από αψιμαχία με τον Ασεβέδο και το VAR κάλεσε τον διαιτητή, να τσεκάρει τη φάση, που έγνε στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Διαμαντόπουλος έδωσε πέναλτι, ο Έλληνας επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η μπάλα βρήκε δυο φορές στο δοκάρι, σε ισάριθμες επεμβάσεις του Τσιντώτα, με τον Έλληνα πορτιέρε να “κλειδώνει” έτσι τη νίκη της ομάδας του.

To άρθρο Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-2: Ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με «ήρωα» τον Τσιντώτα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .