ΕνημέρωσηΟικονομία

Αυτογκόλ για τον Κάρμο στο ντεμπούτο του με την Ανγκόλα! – Galaksias Portal News

O φιλικός αγώνας μεταξύ του Μαρόκου και της Ανγκόλας (1-0) είχε έντονο «άρωμα» Ολυμπιακού, καθώς βρέθηκαν αντίπαλοι δύο συμπαίκτες στην ομάδα του Πειραιά: ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί για τους γηπεδούχους και ο Νταβίντ Κάρμο για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κάρμο στάθηκε άτυχος, αφού στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ανγκόλας έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας στο 72ο λεπτό, ξεκινώντας την καριέρα του με το εθνόσημο με αυτογκόλ.

Aπό εκεί και πέρα ο Αλεξάντερ Κάλενς ήταν βασικός στην ενδεκάδα της εθνικής ομάδας του Περού. Ο διεθνής αμυντικός της ΑΕΚ είχε καλή απόδοση στη φιλική αναμέτρηση απέναντι στη Νικαράγουα και στη νίκη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του με 2-0. Μάλιστα, ο Κάλενς βρήκε και δίχτυα με σουτ από κοντά στο Α’ μέρος, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Ντι Μαρία ξεπέρασε τον Μαραντόνα στις ασίστ

Στη Νότια Αμερική, μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να μην αγωνίστηκε, αλλά η εθνική Αργεντινής είχε εξαιρετική απόδοση και νίκησε εύκολα το Ελ Σαλβαδόρ 3-0 σε φιλικό παιχνίδι στην Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ.

Ο Κριστιάν Ρομέρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ανχελ Ντι Μαρία, ο οποίος με αυτό τον τρόπο έγραψε ιστορία, αφού ξεπέρασε τον Ντιέγκο Μαραντόντα και έμεινε μόνος δεύτερος στη λίστα με τις περισσότερες ασίστ στην ιστορία της «αλμπισελέστε».

Συγκεκριμένα, ο μεσοεπιθετικός της Μπενφίκα αριθμεί 27 τελικές πάσες που οδήγησαν σε γκολ, ενώ ο «Ντιεγκίτο» είχε 26 με τον Λιονέλ Μέσι να είναι στην κορυφή της σχετικής λίστας με 54 ασίστ.