Κόσμος

Με βασικό τον Μανδά η Λάτσιο, 3-2 τη Φροζινόνε – Galaksias.com

Νίκη… βάλσαμο μετά από τέσσερις σερί ήττες σε Serie A και Champions League πήρε η Λάτσιο, επικρατώντας με 3-2 της Φροζινόνε στο «Benito Stirpe» στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής, στο ντεμπούτο του Χρήστου Μανδά κάτω απ’ τα γκολπόστ της ως βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων».

Με υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο τον Τζιοβάνι Μαρτουσιέλο, οι «λατσιάλι» τα… χρειάστηκαν στην αρχή του αγώνα, καθώς η Φροζινόνε που «καιγόταν» για βαθμούς πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Λιρόλα. Η Λάτσιο «απάντησε» πριν το ημίχρονο με το γκολ του Τζακάνι στο 37′ και «γύρισε» το ματς με τον Τάτι Καστελάνος.

Ο Αργεντινός επιθετικός πέρασε στο 56′ στη θέση του Τσίρο Ιμόμπιλε και στο αμέσως επόμενο λεπτό (57′) έβαλε μπροστα την ομάδα του μετά από ασίστ του Λουίς Αλμπερτο. Στο 62′ ο Καστελάνος σημείωσε και δεύτερο γκολ δίνοντας «αέρα» νίκης στην ομάδα της Ρώμης, που έφτασε τελικά στο τρίποντο, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 70′ με τον Τσεντίρα στο τελικό 2-3.

Νωρίτερα, η Λέτσε χάρις στο αυτογκόλ του Γκιομπέρ στο 17ο λεπτό, έφυγε με πολύ σημαντικό διπλό (1-0) απ’ την έδρα της ουραγού Σαλερνιτάνα κι επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 σερί αρνητικά αποτελέσματα (4 ήττες, μία ισοπαλία).

Η 29η αγωνιστική:

Έμπολι-Μπολόνια 0-1 (90΄+4 Φαμπιάν)

Μόντσα-Κάλιαρι 1-0 (42΄ Μαλντίνι)

Ουντινέζε-Τορίνο 0-2 (10΄ Ζαπάτα, 53΄ Βλάσιτς)

Σαλερνιτάνα-Λέτσε 0-1 (17΄ αυτ. Γκιομπέρ)

Φροζινόνε-Λάτσιο 2-3 (13΄ Λιρόλα, 70΄ Τσεντίρα – 38΄ Τζακάνι, 57΄, 62΄ Καστελάνος)