Δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη στη Super League – Galaksias Portal News

Βόλος και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1- στο Πανθεσσαλικό κι έτσι δεν μπόρεσαν να “ανοίξουν” τη διαφορά που έχουν και παράλληλα να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού στη Super League.

Με το 1-1 στο ματς της 21ης αγωνιστικής στη Super League, ο Βόλος έφτασε τους 16 βαθμούς (+4) από την… ουρά του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Παναιτωλικός ανέβηκε στους 15 βαθμούς.

Βόλος και Παναιτωλικός είχαν πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 8′. Ο Σενγκέλια με εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό πέτυχε το 1-0. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα (15′). Από ωραία ενέργεια του Μύγα πέρασε δυο αντιπάλους και διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Στεργιάκη έκανε την απόκρουση, αλλά ο Γκαρσία ήταν στο σωστό σημείο και με το γόνατο έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Το ματς είχε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, ο Βόλος είχε ελαφρά υπεροχή, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που “άγγιξε” το 1-2 στο 45+1′. Ο Καρέλης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά και Κόβατς απομάκρυνε με τη συνδρομή του δοκαριού σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν απείλησε σοβαρά τα καρέ του Κόβατς. Οι δύο προπονητές έκαναν κινήσεις, στην προσπάθειά τους να αλλάξουν κάτι από το ματς, με τον Λόπεθ να “ρίχνει’ στο 64′ και δεύτερο επιθετικό, βάζοντας τον Μωραΐτη στη θέση του Κόμπα. Τέσσερα λεπτά μετά -και μετά από άστοχη έξοδο του Στεργάκη- ο νεοεισελθών έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Οικονόμου με τον ώμο του παραχώρησε κόρνερ.

Μέχρι και το φινάλε οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, όμως δεν άλλαξε τίποτα και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

To άρθρο Βόλος – Παναιτωλικός 1-1: Δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη στη Super League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .