ΕνημέρωσηΟικονομία

Η Μπράιτον διέλυσε με 5-0 τη Σέφιλντ – Galaksias Portal News

«Στράφι» πήγε το μεγάλο «διπλό» (3-1) της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στις 10/02 στην έδρα της Λούτον. Οκτώ ημέρες μετά, η ομάδα του Κρις Γουίλντερ γνώρισε βαριά ήττα με 0-5 στο «Μπράμαλ Λέιν» από την Μπράιτον, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premier League, χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής.

Η αποβολή του Μέισον Χολγκέιτ στο 13΄ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς οι «γλάροι» βρήκαν την ευκαιρία μέσα σε πέντε λεπτά (21΄-25΄) να σκοράρουν δύο φορές και να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα, σκοράροντας, μάλιστα, άλλες δύο τρεις φορές στην επανάληψη.

Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι επέστρεψε άμεσα στα «τρίποντα» μετά την ήττα στο Λονδίνο από την Τότεναμ (2-1) και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη για τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της επόμενης περιόδου.

Η 25η αγωνιστική:

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 1-4 (75΄ Τόνεϊ – 35΄ Νούνιες, 55΄ ΜακΆλιστερ, 68΄ Σαλάχ, 86΄ Χάκπο)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 0-5 (4΄ Όντεγκααρντ, 39΄πεν, 47΄ Σάκα, 66΄ Τροσάρ, 78΄ Χάβερτς)

Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-2 (64΄ Μουνίς – 23΄, 56΄ Γουάτκινς)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 2-2 (57΄πεν. Γκλόρντον, 90΄+2 Ρίτσι – 51΄ Σολάνκε, 69΄ Σεμένιο)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουέστ Χαμ 2-0 (45΄+5 Αβονίγι, 90΄+5 Χάντσον-Οντόι)

Τότεναμ-Γουλβς 1-2 (46΄ Κουλουσέφσκι – 43΄, 62΄ Γκόμες)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-1 (83΄ Ρόδρι – 42΄ Στέρλινγκ)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπράιτον 0-5 (21΄ Μπουονανότε, 25΄ Γουέλμπεκ, 75΄ αυτ. Ρόμπινσον, 78΄,86΄ Αντινγκρα)

Λούτον-Μάντσεστερ Γ. 18:30