Πρόκριση στον τελικό για Παναθηναϊκό στα πέναλτι σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό με ΠΑΟΚ!

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια που έχουν γίνει στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός νίκησε στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης!

Τα πέναλτι ολοκληρώθηκαν με 6-5 υπέρ του Παναθηναϊκού με ήρωα τον τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι για τους “πράσινους” που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ και Γιόνι Ότο.

Ωστόσο για να φτάσουμε στα πέναλτι έσπασαν καρδιές στην κανονική διάρκεια και την παράταση του ημιτελικού.

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Ζίβκοβιτς στο 72′ προηγήθηκε 0-1, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ημιτελικού στην Τούμπα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο δικέφαλος σημείωσε και το 0-2 στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου της παράτασης (105+1′) και ήταν αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό.

Στο β’ ημίχρονο της παράτασης η Λεωφόρος πάγωσε λόγω του τραυματισμού του Μπάμπα στο κεφάλι, με τον αμυντικό του ΠΑΟΚ να φεύγει με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με 10 παίκτες αλλά δεν άντεξε στην πίεση του Παναθηναϊκού, με τον Λημνιό να σκοράρει στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης και με το σκορ στο 1-2 το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Χρειάστηκαν 18 εκτελέσεις σε μια συγκλονιστική διαδικασία για να αναδειχτεί ο νικητής που ήταν ο Παναθηναϊκός.