Κόσμος

Ο Παναθηναϊκός πήρε το «θρίλερ», 3-2 την ΑΕΚ – Galaksias.com

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 σετ της ΑΕΚ στο Μετς, στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Τα «φίνα κορίτσια» προηγήθηκαν με 2-0 (26-24, 25-21) και φάνηκε ότι θα έφταναν άνετα στη νίκη, ωστόσο, οι φιλοξενούμενες είχαν διαφορετική άποψη. Ισοφάρισαν σε 2-2 (25-17, 25-23) και στο τάι μπρέικ παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-10, μείωσαν σε 13-12, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Η ομάδα του Καλμαζίδη πήρε το σετ με 15-13 και με τον τρόπο αυτό «εκδίκηση» από την Ένωση για τη μοναδική ήττα που έχει γνωρίσει στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα στο ματς του πρώτου γύρου. Παράλληλα, οι «πράσινες» θα παραμείνουν στην κορυφή, έστω και αν ισοβαθμίσουν με τον Ολυμπιακό που παίζει με τον Απολλώνιο.