ΕνημέρωσηΟικονομία

Φουλ για τη στέψη η Λεβερκούζεν, ταπεινωτική ήττα (3-2) της Μπάγερν από τη Χαϊντενχάιμ αν και προηγήθηκε με 2-0! – Galaksias Portal News

Η Λεβερκούζεν μπορεί να πανηγυρίζει από τώρα την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το Βερολίνο επικρατώντας της τοπικής Ουνιόν με 1-0, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Η αήττητη (24-4-0) ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε τους τρεις βαθμούς με το πέναλτι του Βιρτζ στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους και βέβαια η αποστολή της διευκολύνθηκε από το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, λόγω αποβολής του Γκόσενς.

Έτσι η Λεβερκούζεν αύξησε τη διαφορά της στους 16 βαθμούς, καθώς την ίδια ώρα η Μπάγερν Μονάχου γνώριζε ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Χαϊντενχάιμ με 3-2, μολονότι είχε προηγηθεί με 2-0.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ προηγήθηκε με τα γκολ των Κέιν (38′) και Γκνάμπρι (45′) και όλα έδειχναν πως θα είχε εύκολο έργο. Στην επανάληψη όμως οι Βαυαροί εμφάνισαν ξανά τα φετινά αγωνιστικά προβλήματα τους και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε δύο λεπτά με τους Σέσα (50′) και Κλάιντιενστ (51′)!

Συνέχισαν να πιέζουν τους σαστισμένους παίκτες της Μπάγερν και στο 79ο λεπτό ο Τιμ Κλάιντιενστ πέτυχε το δεύτερο γκολ του και ξεσήκωσε τις κερκίδες κάνοντας την ολική ανατροπή. Οι πρωταθλητές προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν, αλλά οι γηπεδούχοι οχυρώθηκαν στην άμυνα τους και κράτησαν τη σπουδαία νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως με διαφορετικό διαιτητή πραγματοποιήθηκε το δεύτερο μέρος, εξαιτίας προβλήματος υγείας του Ρόμπερτ Σρέντερ, ο οποίος αισθάνθηκε αδιαθεσία και έτσι δεν επέστρεψε στο γήπεδο στην επανάληψη του παιχνιδιού.

Τον Σρέντερ αντικατέστησε ο τέταρτος διαιτητή, Πάτρικ Αλτ. Η σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου έγινε καθυστέρηση, καθώς θα έπρεπε να βρεθεί και τέταρτος διαιτητής. Κι αυτό έγινε με ανακοίνωση από τα μεγάφωνα του γηπέδου, προκειμένου να βρεθεί κάποιος με άδεια διαιτητή από την κερκίδα!

Τέλος, η Λειψία δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Φράιμπουργκ και πραγματοποιώντας την καλύτερη ίσως φετινή εμφάνιση της έφθασε στην άνετη νίκη με 4-1 και παρέμεινε δυνατή στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης της βαθμολογίας από τη Ντόρτμουντ.