ΑθλητικάΕνημέρωση

Σπουδαίο διπλό για τους πράσινους – Galaksias Portal News

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3- στο κατάμεστο “Γ. Καραϊσκάκης” για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Με τον Τάσο Μπακασέτα να δίνει το σύνθημα για την αντεπίθεση και τον Ιωαννίδη να ακολουθεί με δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το γκολ του Ποντένσε και νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 στο “Γ. Καραϊσκάκης”, προσπερνώντας τους Πειραιώτες στη βαθμολογία.

Παρακολουθήσατε LIVE το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός από το newsit.gr

Η προαναγγελία της Super League για το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Η τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό ήταν για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου οι Πράσινοι πήραν την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι μετά το ισόπαλο 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Για το πρωτάθλημα ήταν 22 Οκτωβρίου 2023, με τη διακοπή στο 50ο λεπτό.

Αυτό είναι το 70ο ντέρμπι που θα διεξαχθεί με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα από το 1959-60 και την καθιέρωση της Α’ Εθνικής/Super League. Ο Ολυμπιακός έχει 31 νίκες, ο Παναθηναϊκός 14 και ισόπαλα έχουν τελειώσει τα άλλα 24 ματς.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί στη διαδικασία των Playoffs μόνο τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια και ποτέ στο παρελθόν. Σε αυτές τις τέσσερις αναμετρήσεις υπάρχουν τρεις νίκες του Ολυμπιακού και μια του Παναθηναϊκού. Οι Ερυθρόλευκοι έχουν επικρατήσει με 1-0, 3-1 και 3-0, ενώ οι Πράσινοι έκαναν νίκη το 2021-22 με 2-1.