Η Μπρεστ προελαύνει στη Γαλλία και πλησιάζει στο όνειρο του Champions League

Άλλο ένα βήμα για να τερματίσει στην 2η θέση και να παίξει για πρώτη φορά στην Ιστορία της σε ομίλους του Champions League έκανε σήμερα η Μπρεστ, ενώ βαθιά ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Μετς με το «διπλό» στο «Μποζουάρ» επί της Ναντ.

Γνωρίζοντας ήδη για τις απώλειες βαθμών που είχαν οι Μονακό και Νις (ηττήθηκε νωρίτερα από την Τουλούζ με 2-1) η Μπρεστ το μόνο που είχε να κάνει ήταν να νικήσει στην έδρα της την Χάβρη όχι μόνο για να παραμείνει στην 2η θέση, αλλά και ν΄ αυξήσει τη διαφορά από τους διώκτες της. Τα κατάφερε με το γκολ του Μελού στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με +4 βαθμούς από την 3η Μονακό, +5 από την 4η Λιλ και +6 από την 5η Ναντ.

Η Μετς με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου απέδρασε με μεγάλο «διπλό» (2-0) από την έδρα της Ναντ κι ελπίζει βάσιμα, πλέον, στην παραμονή της στην Ligue 1.

Ο Νορντέν κατάφερε με δύο γκολ να «σώσει την παρτίδα» για την Μονπελιέ, η οποία βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στην έδρα της από τη Στρασμπούρ, αλλά τελικά πήρε το βαθμό (2-2) κι εξακολουθεί να δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, όπως και το συγκρότημα από το Στρασβούργο.