Κόσμος

Κάνει «περίπατο» στη Serie A η Ίντερ, 4-0 την Σαλερνιτάνα – Galaksias.com

Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται με τίποτα από την Ίντερ. Παίζοντας όσο ακριβώς χρειαζόταν, έχοντας μπροστά της το πρώτο μεγάλο ματς της φάσης των «16» του Champions League με την Ατλέτικο Μαδρίτης (20/02) στο Μιλάνο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι συνέτριψε με 4-0 την ουραγό Σαλερνιτάνα και με ματς περισσότερο ξέφυγε με +10β. από την 2η Γιουβέντους.

Οι «νερατζούρι» με δύο γρήγορα γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου από τους Τιράμ και Μαρτίνες κι άλλο ένα από τον Ντάμφρις πριν τη λήξη του ημιχρόνου, απλοποίησαν τα πράγματα στη συνέχεια και κάνοντας συντήρηση δυνάμεων έφτασαν στην 8η συνεχόμενη νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις (στη Serie A μετρούν μόλις μία ήττα από τη Σασουόλο τον περασμένο Σεπτέμβριο).

Με βασικό τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη και τον Κώστα Μανωλά στον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το «Τζουζέπε Μεάτσα», στο ντεμπούτο του Φάμπιο Λιβεράνι στον πάγκο τους.

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες (1-1 με τη Σασουόλο και 0-0 με τη Σαλερνιτάνα), η Τορίνο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Λέτσε, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 25ης αγωνιστικής της Serie A.

Η «γκρανάτα», που έχει και ματς λιγότερο, βελτίωσε το αήττητο σερί της σε 6 αγώνες (3-3-0) ανεξαρτήτως έδρας, ενώ στο «σπίτι» της έφτασε τα 7 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα (5-2-0).

Η 25η αγωνιστική:

Τορίνο-Λέτσε 2-0 (50΄ Μπελανόβα, 81΄ Ζαπάτα)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 4-0 (17΄ Τιράμ, 19΄ Μαρτίνες, 40΄ Ντάμφρις, 90΄+1 Αρναούτοβιτς)