Τρόπος Ζωής

«Τετράστερη» η Ολλανδία, «λύγισε» την Τουρκία η Ουγγαρία – Galaksias Portal News

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Ολλανδία, καθώς επικράτησε την Παρασκευή της Σκωτίας με 4-0 σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε στην «Johan Cruijff Arena» του Άμστερνταμ, δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει των τελικών του EURO 2024.

Οι «οράνιε» ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έκαναν… πάρτι στο γήπεδο, σημειώνοντας τέσσερα γκολ και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, απέναντι στους Σκωτσέζους που προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ

Ο Τιχάνι Ράιντερς της Μίλαν άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς στο 40′.

Από εκεί και πέρα ανέλαβε… δράση η «παλιά φρουρά» των «οράνιε».

Ο Βαϊνάλντουμ στο 72′, ο Βέγκχορστ στο 84′ και ο Μάλεν στο 86′ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 για τους Ολλανδούς που έδειξαν τα… δόντια τους ενόψει του τουρνουά του Ιουνίου.

Στην «Puskas Arena» της Βουδαπέστης η Ουγγαρία, μετά από πολύ καλή εμφάνιση, νίκησε την Τουρκία με 1-0. Ο Σομποζλάι στο 48′ με πέναλτι σημείωσε το μοναδικό τέρμα των Μαγυάρων, ενώ στο 90’+3′ ακυρώθηκε γκολ του Σάφερ ως οφσάιντ. Ο Σαμέτ Ακαϊντίν του Παναθηναϊκού έπαιξε και στα 90 λεπτά με την Τουρκία και είδε την κίτρινη κάρτα στο 58ο λεπτό.

Για τους Ούγγρους μπήκε στο 80′ στη θέση του Σάλαϊ κι ο Λάζλο Κλεϊνχέισλερ, ο οποίος αγωνίζεται απ’ τον περασμένο Ιανουάριο ως δανεικός απ’ τον Παναθηναϊκό στη Χάιντουκ Σπλιτ.

Σε φιλικούς αγώνες στο διεθνές «παράθυρο» του Μαρτίου, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γουατεμάλα-Ισημερινός 0-2

Μπελίζ-Πουέρτο Ρίκο 1-1

Κεντροαφρικανική Δημοκρατία-Μπουτάν 6-0

Μαδαγασκάρη-Μπουρουντί 1-0

Βουλγαρία-Τανζανία 1-0

Μποτσουάνα-Ρουάντα 0-0

Βόρεια Μακεδονία-Μολδαβία 1-1

Αρμενία-Κόσοβο 0-1