ΕνημέρωσηΟικονομία

Κυπελλούχος Ευρώπης η Παρί, 89-81 τη Μπουργκ – Galaksias Portal News

Η Παρί «σκούπισε» (2-0) τη σειρά των τελικών του EuroCup, προσθέτοντας τον παρθενικό της τίτλο στη διοργάνωση στην τροπαιοθήκη της και εξασφαλίζοντας θέση στη Euroleague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι «θριαμβευτές» του γαλλικού «εμφυλίου», μετά την εντός έδρας νίκη τους στον πρώτο τελικό στο Παρίσι (77-64), πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα της Μπουργκ και με το τελικό 89-81 «σήκωσαν» την κούπα.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου (κράτησε κάτω από τους 20 πόντους τους γηπεδούχους τόσο στην τρίτη, όσο και στην τέταρτη περίοδο), ο έλεγχος των ριμπάουντ (38 έναντι 28) και ο MVP της διοργάνωσης, Τι Τζέι Σορτς, ο οποίος έπιασε ακόμη μία σπουδαία απόδοση (22π., 6ρ., 5ασ.), χάρισαν στην Παρί την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησαν στην επιτυχία.

Από την Μπουργκ προσπάθησαν οι Αιζάια Μάικ και Τζέρεμι Μόργκαν, με 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 46-43, 63-64, 81-89.