Πρόβαδισμα πρόκρισης για Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης – Galaksias.com

Ισπανική υπόθεση ήταν οι αποψινοί προημιτελικοί του Champions League, καθώς Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης πήραν προβάδισμα πρόκρισης κόντρα σε Παρί Σεν Ζερμέν (2-3) και Μπορούσια Ντόρτμουντ (2-1) αντίστοιχα.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-3, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με δύο ανατροπές.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με τον Ραφίνια στο 37’, όμως η Παρί ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε τρία λεπτά στην αρχή της επανάληψης με γκολ των Ντεμπελέ (48’) και Βιτίνια (51’).

Ο Ραφίνια και πάλι ισοφάρισε στο 62’ για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Κρίστενσεν στο 77’ να χαρίσει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του Τσάβι.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Ατλέτικο επικράτησε 2-1 της Ντόρτμουντ, βάζοντας τις βάσεις για νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Ντε Πολ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 32’ ο Λίνο διπλασίασε τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος».

Ο Αλέ μείωσε για τους Γερμανούς στο 81’, αναπτερώνοντας κάπως τις ελπίδες τους ενόψει της ρεβάνς.