ΕνημέρωσηΟικονομία

Επίδειξη δύναμης από τον Προμηθέα, 84-56 τον Απόλλωνα – Galaksias Portal News

Ο Προμηέας δεν έδειξε… έλεος στον συμπολίτη του Απόλλωνα και κάνοντας επίδειξη δύναμης πήρε το «διπλό», με 84-56 και τη 10η νίκη του σε 18 αγωνιστικές της Basket League. Double double σημείωσε ο Άντονι Κάουαν με 17 πόντους (4/7 τρίποντα) και 10 ασίστ για τους νικητές. Ο Μπαζίνας πρόσθεσε 14 πόντους (4/5 τρίποντα) και 10 ο Κόφεϊ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «εκτέλεσαν» τον αντίπαλό τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας 13/34 τρίποντα (4/19 ο Απόλλων έξω από τα 6.75).

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου συμβιβάστηκε με την 15η ήττα της (3-15) και παραμένει μόνη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Τσαντ Μπράουν και Μαλίκ Όζμπορν ήταν οι μόνοι διψήφιοι από τον Απόλλωνα, με 15 και πόντους αντίστοιχα.

Ένα μόνο δεκάλεπτο, το πρώτο, πρόβαλε αντίσταση στον Προμηθέα. Μετά το 11-16 της 1ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι… πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 8-20 στη 2η περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 πόντους. Πρωταγωνιστής του Προμηθέα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Κόφεϊ, ενώ με τρίποντα «βομβάρδισαν» το αντίπαλο καλάθι οι Μπαζίνας και Ρέινολντς. Ο Μπράουν έκανε ό,τι περνούσε από το… χέρι του για τον Απόλλωνα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά του Προμηθέα στο τέλος του α΄ μέρους (19-36). Στο β΄ μέρος, ο Προμηθέας απλά συντήρησε το… προβάδισμα ασφαλείας.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

Απόλλων Πάτρας (Γιάννης Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1), Πέρκινς 9 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15, Μπόουτραϊτ 2, Μπλέιλοκ 7, Βησσαρίου 2, Όζμπορν 11 (1), Κογιώνης.

Πρμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (4), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4, Χέιλ 8 (1), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Κόνιαρης, Μπαζίνας 14 (4), Πάπας 8 (1), Κόφεϊ 10, Ετσενίκε 8.