ΕνημέρωσηΤεχνολογία

Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι των Β’ ομάδων, 3-1 τον Παναθηναϊκό – Galaksias Portal News

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το ντέρμπι των Β’ ομάδων του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, που διεξήχθη τη Δευτέρα στην Καλλιθέα. Η Β΄ ομάδα των Πειραιωτών νίκησε την αντίστοιχη των «πρασίνων» εκτός έδρας με 3-1 σκορ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Super League 2, και την ξεπέρασε στην κατάταξη.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς (17΄) με τον Σγουρό και διατήρησαν το προβάδισμα ως το 79ο λεπτό, όταν ο Αθανασακόπουλος (που είχε μπει ως αλλαγή) ισοφάρισε. Η χαρά των «πρασίνων», όμως, κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς στο 83΄ η πειραϊκή ομάδα κέρδισε πέναλτι και ο Αλγκασίμ Μπα ευστόχησε, για να «σφραγίσει» τη νίκη του Ολυμπιακού ο Σαπουντζής στο 89΄.

Στο μεταξύ, με ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο και χάρη σε γκολ του Τόρες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Athens Kallithea FC πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Γιούχτα και παραμένει στην κορυφή του Β΄ ομίλου, αυξάνοντας μάλιστα σε τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τα Χανιά. Η αθηναϊκή ομάδα ήταν πίσω στο σκορ από το 55΄, μετά το πέναλτι του Αλεξόπουλου, αλλά ο Ματίγια ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 77΄ και ο Τόρες αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή του Αλέκου Βοσνιάδη, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.