Υγεία & Διατροφή

«Πάρτι» της Παρί, 6-2 στο Μονπελιέ – Galaksias Portal News

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετάει… φωτιές στην επίθεση, σημειώνοντας χατ-τρικ (37 γκολ σε 36 ματς σε όλες τις διοργανώσεις φέτος), η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «πάρτι» στην έδρα της Μονπελιέ και με το εμφατικό 6-2 «ξέφυγε» 12 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Μπρεστ και μετράει πλέον… αντίστροφα για την απονομή και του εφετινού τίτλου του πρωταθλητή της Ligue1.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής, η Παρί δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μονπελιέ. Τα γκολ των Βιτίνια (14′) και Μπαπέ (22′), βρήκαν «απαντήσεις» απ’ τους Νορντίν (30′) και Σαβανιέ (45’+1′ πέναλτι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι Παριζιάνοι έκαναν επίδειξη δύναμης.

Άλλα δύο γκολ απ’ τον Γάλλο σούπερ σταρ στο 50′ και στο 63′ κι από ένα των Κανκγκ-Ιν (53′) και Μέντες (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 για την Παρί που ήδη αρχίζει να επικεντρώνεται στα μεγάλα ματς των προημιτελικών του Champions League με την Μπαρτσελόνα.

Η 26η αγωνιστική:

Τουλούζ-Λιόν 2-3 (53΄ Νταλίνγκα, 58΄ Σιερό – 33΄ Λακαζέτ, 77΄ Τσερκί, 81΄ Ο΄Μπράιεν)

Ναντ-Στρασμπούρ 1-3 (36΄ Κομέρ – 3΄ Γκαμεϊρό, 62΄, 78΄ Εμέγκα)

Λανς-Νις 1-3 (76΄ Γουαχί – 11΄, 67΄ πεν. Μοφί, 54΄ Τιράμ)

Μπρεστ-Λιλ 1-1 (80΄ Σατριάνο – 67΄ Ντέβιντ)

Μονακό-Λοριάν 2-2 (27΄αυτ. Μεντί, 60΄ Φοφανά – 1΄αυτ. Σινγκό, 90+5΄ Μπακαγιόκο)

Ρεμς-Μετζ 2-1 (3΄ Ντιακιτέ, 79΄ Ιτο – 14΄ Ατά)

Κλερμόν-Χάβρη 2-1 (12΄, 45+4΄πεν. Τσαμ – 45+1΄ Αγιού)

Ρεν-Μαρσέιγ 2-0 (21΄ Τεριέ, 78΄ πέν. Μπουριζό)

Μονπελιέ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-6 (30΄ Νορντίν, 45΄+1΄ πέν. Σαβανιέ – 14΄ Βιτίνια, 22΄, 50΄, 63΄ Εμπαπέ, 53΄ Κανγκ-Ιν, 89΄ Μέντες)