ΑθλητικάΕνημέρωση

Με εκπληκτικό Ράγκλαντ η ομάδα του Σπανούλη παίρνει την τρίτη θέση στη Basket League – Galaksias Portal News

Το Περιστέρι δεν επέτρεψε στον Άρη να φανεί ανταγωνιστικός και επικράτησε εντός έδρας με 84-62, εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση στη Basket League, ενόψει του τρίτου γύρου. Οριστικά πέμπτοι οι Θεσσαλονικείς.

Ένα… άνετο απόγευμα είχε το Περιστέρι στο κλειστό “Α. Παπανδρέου”. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε του Άρη με 84-62 , σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 14η νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, που “κλείδωσαν” την τρίτη θέση με 35 βαθμούς. Αντίθετα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 32 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 23 πόντους (11 ασίστ) ενώ 14 πόντους είχε ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και 12 ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς. Για τον Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 14 πόντους, ο Ρόνι Χάρελ είχε 13 και ο Ίσμαελ Σανόγκο 10 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Άρη στα τρίποντα (1/8 στο πρώτο ημίχρονο) κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι το ημίχρονο (42-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 47-43 στο 23΄ αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με ένα σερί 6-0 επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-43), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο +12 (63-51).

Τελικά ο Άρης αποδείχθηκε ότι δεν είχε τις δυνάμεις για κάτι καλύτερο και το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 21-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 84-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62

To άρθρο Περιστέρι – Άρης 84-62: Με εκπληκτικό Ράγκλαντ η ομάδα του Σπανούλη παίρνει την τρίτη θέση στη Basket League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .