Ήττα για την Αναγέννηση από τον Έσπερο – Galaksias.com

Η Αναγέννηση δεν κατάφερε να περάσει ούτε από την Καλλιθέα πάρα το γεγονός ότι ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της 17ης αναμέτρησης, με αντίπαλο τον Εσπερο… ακούμπησε την ανατροπή φτάνοντας στη 94-91. Εν τελεί η Αναγέννηση έμεινε στο 102-94 και το 8-8 στην σειρά της National League 1. Αξίζει να αναφερθεί ότι η ομάδα μας έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησίας της αναμέτρησης.

Όσον αφορά τα δυο τελευταία κρίσιμα λεπτά και παρα το γεγονός ότι η Αναγέννηση ακολουθούσε με διψήφιο αριθμό πόντων (ακόμα και με -17) στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, βρήκε το ψυχικό σθένος με ένα σερί 0-8 να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (94-91) τους γηπεδούχους. Σε εκείνο το σημείο ο Έσπερος κατάφερε να σκοράρει με τον Ραγκο έπειτα από μια αμφιλεγόμενη φάση (96-91) όμως η Αναγέννηση με εύστοχη βολή του Κριθινακη πλησίασε εκ νέου σε 96-92. Από εκεί και έπειτα το ματς εξελιχθηκε στην… γραμμή της φιλανθρωπίας με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε έξι βολές και να παίρνουν τη νίκη (102-94) αλλά και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων.

Την ερχόμενη αγωνιστική (18η, 3/2) η ομάδα μας έχει ρεπό, ενώ το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου υποδέχεται τον Πρωτέα Βούλας στο ΝΚΓ 2Αορακια.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΟΚ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 102-94

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 54-41, 71-63, 102-94

Διαιτητές: Ασλανίδης-Αγγελής-Λιαρομμάτης (Φλώρος)

Έσπερος (Κωνσταντινιδης): Αγγελοπουλος 13 (1), Δήμου 2, Ράγκος 2, Αδαμοπούλος 31 (5), Αγραφιωτης, Λαζαρης 11 (1), Γκιουλεας 4, Αβαρε 16 (5), Κολιός 2, Λιουνης 9, Αλέξης, Γκαγκαλουδης 12 (2).

Αναγέννηση (Παπαδακης-Μαραγκακης-Δραγαζης): Βιτσεντιτς 28 (2), Μητροπαπας 4, Κριθινάκης 13 (3), Κουκιαδάκης, Μαραγκακης 10 (2), Σπυριδάκης 14 (3), Κουρέπης 8, Καρλής, Κυριάζης, Βερτουδος 5 (1), Ραζης 12 (2).