Κόσμος

Πέρασαν το εμπόδιο του Φοίνιξ οι Μπακς, παρά την απουσία του Αντετοκούνμπο – Galaksias.com

Με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση οι Μπακς επικράτησαν των Σανς στο Μιλγουόκι με 140-129 σημειώνοντας την δεύτερη διαδοχική νίκη τους μετά το δυτικό road trip στο οποίο είχαν ρεκόρ 1-3. Τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 44-24 και παραμένουν στην 2η θέση της Ανατολής, ενώ οι «ήλιοι» έπεσαν στο 39-29 και καταλαμβάνουν την 7η θέση στη Δύση.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σημείωσαν 82 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαν 18 τρίποντα (σε 27 προσπάθειες), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ με τα περισσότερα τρίποντα σε ένα ημίχρονο στην Ιστορία της λίγκας.

Ο Λίλαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους και 16 ασίστ και έγινε ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία των Μπακς με τουλάχιστον 30 πόντους και 15 ασίστ σε ένα ματς. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπόμπι Πόρτις με 31 πόντους (5/5 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ 22 πόντους πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον στην επιστροφή του.

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Τζέι Κράουντερ (18π. 4/6 τριπ.) και Μαλίκ Μπίσλι (17π. 5/8 τριπ.).

Για τους Σανς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 28 πόντους (11/15 σουτ). Ο Γκρέισον Άλεν είχε 25 πόντους (6/11 τριπ.) και 8 ασίστ, ενώ 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Ντέβιν Μπούκερ. Στα «ρηχά» έμεινε ο Κέβιν Ντουράντ που είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σέλτικς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (21/3) στις 02:30 στη Βοστώνη.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-36, 82-60, 109-94, 140-129